Největší letošní akcí je rekonstrukce topení v budově divadla. Spočívá v kompletní výměně zastaralého zařízení výměníkových stanic.

„Měnit se budou i staré rozvody a radiátory. Poslední větší oprava topení se dělala před pětadvaceti lety, ale řada prvků pamatuje založení budovy, takže je padesát let stará,“ popsal umělecko-technický šéf Milan Houžva s tím, že jde o investici za tři miliony korun.

Opravy se nevyhnou ani velkému sálu, kde dojde k výměně poškozených částí ocelového roštu nad jevištěm, který ve výšce 25 metrů nad hrací plochou nese technologické vybavení. Chystá se výměna lanových pohonů k ovládání zdvihadel, opravy osvětlovací technologie a celková revize vyhrazených technických zařízení.

„Plánujeme také vymalovat foyer, herecké šatny, zkušebny a kanceláře. Nový nátěr získají také všechny naše hrací plochy, například jeviště velkého sálu má 500 m², Studio Z má 70 m² a jeviště v divadelním klubu Dílna má 30 m²,“ dodal Milan Houžva.
První týden v srpnu také specialisté na výškové práce umyjí venkovní rámy a okna prosklené části hlavní budovy. Pro zajímavost – jde o 1574 m² plochy.

V uměleckých dílnách se také stále jede na plné obrátky a vzniká tam nová scéna do chystané inscenace Velký sešit pro Divadlo Petra Bezruče Ostrava.

„Dílny zajišťují nejen výrobu ke všem zlínským inscenacím, ale daří se získávat i lukrativní externí zakázky a vylepšovat celkovou soběstačnost divadla,“ zmínila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

První premiérou následující sezony ve Zlíně bude tingl tangl Ovčáček miláček 31. srpna. (ex)