Na základě trestního oznámení pátrá po viníkovi, zatím však bezvýsledně.

Státní veterinární správa (SVS) a další zainteresované strany tak mohou jen z odborných poznatků soudit, co mohlo stát za smrtící epidemií prasat u nás.

„Zdroj nákazy moru lze jen těžko najít, jde o celou řadu způsobů, jak se sem mohla dostat. Můžeme však zcela jistě vyloučit přirozený přenos divočáky,“ uvedl za mluvčí Petr Majer.

Africký mor se objevil před rokem v Polsku, Pobaltí a na Ukrajině. Podle Petra Majera však divočáci nemigrují na velké vzdálenosti, což tento přenos vylučuje. Je za tím lidský faktor.

„Buď k nám někdo dovezl živočišný produkt z divočáka, který nebyl dobře tepelně zpracovaný, nebo trofej z divočáka, kterou nechal preparovat a zbytky nebyly řádně zlikvidovány,“ soudí pracovník.

Nezakopané vnitřnosti?

Co myslivci? Jakou mají oni teorii? „Z nebe ta nákaza nespadla,“ konstatoval předseda Okresního mysliveckého spolku Zlín Václav Obadal.

I podle něj je za přenosem smrtícího viru prasat na Zlínsku člověk, ať už úmyslně, nebo z nedbalosti. Nepředpokládá, že by se k nám nákaza dostala kvůli odpadům při zpracování dovezené trofeje.

„Nevím o tom, že by někdo v okolí zpracovával dovezené trofeje ze zahraničí,“ komentuje spekulaci Obadal. Také on je přesvědčen o tom, že přirozený způsob přenosu nákazy lze zcela vyloučit.

Odlišný názor má známý český bezpečnostní expert Andor Šándor, který je také myslivec.

„Nemyslím si, že někdo chodil po lese a úmyslně rozhazoval infikované návnady. Mohlo se však stát, že někdo pohodil vnitřnosti trofeje, které nezakopal,“ míní Andor Šándor.

Chovatelé: Problémy s prodejem nemáme

Africký mor prasat komplikoval i obchod s živými prasaty. Vyváží se od nás zejména na Slovensko a do Maďarska. Situace už je ale stabilizovaná.

„Problémy s prodejem nemáme, jen naši odběratelé musí dodržovat přísné hygienické opatření – bio security, které máme zavedeny,“ připomíná Aleš Mikoška, jednatel zemědělského podniku Zemet Tečovice, které je jedním z největších producentů a chovatelů prasat u nás. I on si myslí, že za nákazou AMP na Zlínsku jsou lidé.

„Nákaza je určitě z dovezených potravin. Například v Zádveřicích, kam jezdí kamiony, jsem viděl kamioňáky, jak před nějakým časem krmili potravinami ondatry a nutrie. Úmysl v tom ale nebyl,“ myslí si jednatel tečovického zemědělského družstva.

Policie o dílčích zjištěných poznatcích ani svých postupech nechce sdělovat veřejnosti žádné informace.

„Jsme ve fázi prověřování. Dosud nelze s jistotou určit, zda se k nám nákaza dostala na základě něčího úmyslu, či naopak,“ konstatoval pouze mluvčí Petr Jaroš s tím, že policie v souvislosti s nákazou AMP zatím nikoho neobvinila.