Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnešní mládež je „rozežraná“. Ničeho si neváží, ani oděvů, říká učitelka

Fryšták - /ROZHOVOR/ Pěkným slovem spravím s dětmi všechno. Tím se už desítky let řídí ve školství dnes už třiaosmdesátiletá Sylva Knedlová z Fryštáku, která učí děti na tamní základní škole. Hlavně český jazyk a tělocvik. Ale podle potřeby vlastně vše, čím ji ředitel pověří coby zástup za chybějícího kantora.

8.3.2017
SDÍLEJ:

Sylva KnedlováFoto: DENÍK/Jan Karásek

„Teď zrovna šprechtím se staršími dětmi němčinu," zasmála se zasloužilá učitelka, když si našla několik minut na rozhovor s Deníkem.

Kdysi učila také na středních školách či na holešovské policejní akademii.

Oděna v teplákové soupravě a tričku se znakem města Fryšták se rozvyprávěla o svých zážitcích s dětmi.

Čtěte také: Vymyslela brožuru pro komunikaci s neslyšícími. Je o ni zájem i v zahraničí

Jak se vyvíjí mládež? Je moc rozdílná v porovnání s tou před desítkami let?

Učím už od roku 1953. Musím říct, že děti byly dříve velice skromné, nebyly namyšlené, i co se týče oblečení a jídla. Všeho si vážily, jelikož mnoho toho neměly. Po válce chodily do školy oblečeny v teplákových soupravách. Pamatuji si, že například vedle jednoho chlapce nechtěl tehdy nikdo sedět.

Proč?

Protože takříkajíc smrděl. Učili jsme tehdy i v sobotu, tak jsem mu říkala, že si tepláky musí třeba odpoledne vyprat. On se ale zeptal, v čem by pak šel spát a v čem bude chodit. Měl jen tu jednu teplákovou soupravu. Dneska děti mají tolik věcí, že mnoho z nich zapomínají ve škole. Jsou toho stohy. Maminky ani nevědí, že dětem nějaké oblečení schází. Když jsou třídní schůzky a všichni učitelé utíkají do svých tříd, já mám na chodbě na třech až čtyřech lavicích plno zapomenutých svršků od dětí. A volám pak na rodiče, zda tu nemají něco, co chybí jejich potomkům.

Čtěte také: Ve Zlíně vyrostou dva komplexní přepravní uzly. Jeden i v Přílukách

Hlásí se ke ztracenému oblečení?

Ano, třeba jedna maminka přijde a odnáší si pak domů tři plné tašky svršků. Protože je to moje bývalá žačka, ptám se jí, zda jí to doma nechybí. Mnozí rodiče jdou ráno do práce a ani nevědí, v čem jde do školy jejich dítě a v čem se vrací.

Čtěte také: Učitelka srdcem i duší: Školy dnes přijímají čtverkaře. Pro mrzký peníz

Co je největší problém dnešní mládeže?

Z mého pohledu jídlo. Na plýtvání vůči němu jsem hodně háklivá. Kdysi dávno byly děti šťastné, když nosily na svačinu chleba s povidly. Dneska jim kuchařky dělají ve školních jídelnách pomyšlení, připravují jim samé dobré věci. Ale školáci okoušou z chlebíčku jen to dobré shora a zbytek pečiva nechají ležet třeba na parapetu. Máme tu také takzvaný projekt Ovoce do škol. Když malé děti dostanou ovoce, hází jím po sobě ve třídě, prý je nezralé. Z okna vyhazují pomeranč, protože je kyselý, jablko, protože je zase sladké. Snažím se jim vysvětlit, ať to vezmou domů třeba rodičům nebo dají kamarádovi. Já jsem válečný člověk, vážím si každého drobečku.

Říká se, že dnešní mládež je stále drzejší, agresivnější. Jak si získáváte respekt?

Já si stěžovat nemůžu. Pěkným slovem spravím s dětmi všechno. Je pravda, že já a náš pan školník jsme dva „čerti", kterých se děti bojí. Já tu autoritu mám asi v sobě, a tak mě také děcka berou. Když jdu na jakoukoliv hodinu, na kterou mě ředitel pošle, mám vždycky něco připravené. Ať je to angličtina, němčina, matematika či tělocvik. Děti si nebudou dělat, co chtějí. Jakmile všechno zvládneme, pak je vedu třeba k úctě ke starším, k citu. Toho moc v dnešní době nemají. Navíc jim říkám, že to budou jednou oni, kdo povedou třeba toto město. Přeberou po nás tu štafetu… Také je hodně zajímá, jak tato škola dříve vypadala…

Čtěte také: Zastávky stojí, ale město je zprovoznit nechce. Proč?

Jak fryštácká škola dřív vypadala?

Do této školy jsem přišla v roce 1954, předtím jsem učila ve Slušovicích a Neubuzi. Fryštácká škola už měla nějaký rok za sebou, ale měla ještě dřevěné záchodky čili latríny na dvoře. Dlážky tu byly z prošlapaných fošen. Když byl klid a psali jsme písemku, tak vylézaly myši. Já jako slečinka z města jsem vypískla a žák z první třídy chytil myšku, roztrhl ji a vyhodil z okna, což mně činilo strašně zle.

Ještě se zeptám, opravdu jste nikdy neměla sto chutí nějaké dítě „proplesknout?"

Nikdy. Když mi bylo šestnáct, mého spolužáka zfackoval učitel, ale těžce. Až se počůral. Hned po něm jsem šla k tabuli já. Kantor byl ještě tak rozlícený, že jsem také jednu chytla, ale pak jsem přidřepla a odešla provokativně ze třídy.
Jsem stoprocentně přesvědčená, že bez pohlavku se dá učit. Jakmile nastane nějaká napjatá chvíle, vzpomenu si na toho učitele, napočítám do desíti a jdu dál… 

Dřívější rozhovor s paní učitelkou: Ocenění skončí sice v šuplíku, ale potěšilo mě

Autor: Jarmila Kuncová

8.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Oslava 30 let programu Erasmus na  UTB ve Zlíně
16

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

S moldavským Tiraspolem hráli v evropské premiéře bez branek, v Moskvě proti Lokomotivu jednoznačně prohráli a teď přichází na řadu třetí silný soupeř a další náročná zkouška z vysoké školy fotbalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení