„Akce se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Věříme, že informovanost občanů o cévní mozkové příhodě přinese významný posun pokud jde o včasný záchyt tohoto onemocnění a tím i rychlé zajištění potřebné léčby. To je také smysl celé akce. U mozkové mrtvice jde totiž skutečně o čas a čím dříve se pacient dostane do nemocnice, tím má lepší vyhlídky na uzdravení,“ řekla zástupkyně primáře neurologického oddělení KNTB Alena Gaťková.

Některým potencionálně rizikovým pacientům neurologové vyšetřili průchodnost mozkových cév ultrazvukem. „Část jsme jich však museli objednat na další termíny, protože časově zvládnout vyšetření všech zájemců nebylo možné,“ dodala Gaťková.

„O akci jsem se dozvěděla z letáků přímo v nemocnici. Mám vyšší cholesterol, sklerotické změny na sítnici a jsem v částečném invalidním důchodu kvůli nemoci srdce. To je dostatek důvodů, proč jsem přišla. Chci si také nechat zkontrolovat mozkové cévy ultrazvukem, protože žádný lékař mě na toto vyšetření ještě neposlal,“ řekla osmapadesátiletá žena ze Zlína.

Pětaosmdesátiletý Rudolf Gargulák z Želechovic prozradil, že měl před lety mozkovou příhodu. „Chci znát vše o prevenci tohoto onemocnění, abych zabránil jeho opakování,“ sdělil.

Dny otevřených dveří uskutečnilo neurologické oddělení KNTB při příležitosti Světového dne CMP, který připadl na 13. května. V rámci tohoto dne probíhá v ČR od 28. dubna do 26. května celostátní kampaň „30 dnů pro prevenci a léčbu CMP“ a kromě KNTB se jí účastní dalších 22 nemocnic v ČR. Cílem je jednak zvýšit informovanost laické veřejnosti o tomto onemocnění, které stále častěji postihuje osoby v produktivním věku, jednak apelovat na kompetentní orgány k urychlenému systémovému řešení péče o CMP v ČR, které výrazně zaostává za jinými zeměmi Evropské unie.