Soustředila dosažitelné informace o jednotlivých zaměstnancích a prověřovala je celou škálou vědeckých disciplín (psychologie, psychiatrie, medicíny, pedagogiky atd.). Tato oddělení sledovala život zaměstnanců v továrním městě, sbírala nové poznatky a takto získané informace dále uplatňovala v praxi. Pracovníci oddělení přitom měli možnost kontrolovat zaměstnance nejen na pracovišti a ve veřejných prostorách (jídelnách, zábavních podnicích, hospodách atp.), ale vstupovali i do jejich intimního, domácího prostředí. Kontrolovali život i v soukromých bytech. „Navštívila jsem rodinu s p. Jaroňkem", můžeme se dočíst v jedné z typických referencí Sociálního oddělení. „Mají svůj I. patrový dům v ceně 200 000,-, krásně zařízený byt, je vidět, že žijí velmi dobře, slušná rodina."
Hlavním cílem kontrol přitom nebylo poskytnout nově příchozímu zaměstnanci podporu při integraci do zlínského továrního prostředí, ale naplnit zaměstnanecké kartotéky co největším počtem informací, jež zdokonalovaly a rozšiřovaly možnosti kontroly a dohledu. V případě, že osobní život zaměstnance nebyl shledán jako „bezúhonný", přicházel podnět „k nápravě" v podobě trestů, včetně toho nejvyššího: výpovědi ze zaměstnání.
Tato praxe nebyla bezúčelná. Sledovala především užitečnost zaměstnanců pro firmu, jejich pracovní výkonnost. Zmíněná oddělení prováděla svou agendu tak, aby zjistila, jakým způsobem se vyvíjí schopnost zaměstnance splňovat výkonnostní požadavky podniku. Za tímto účelem byla na každého zaměstnance vedena šetření pomocí tzv. posudků. Pokud docházelo ke stagnaci, či přímo k poklesu výkonnosti, hledala baťovská sociální politika důvod tohoto jevu nezřídka i v intimním soužití mezi partnery. „Žena starší o 6 let a proto rodinné poměry neurovnané. Rád hraje karty", poznamenal personalista do soupisu osob vytipovaných na vyšší posty. Dotyčnému tento zápis vynesl pozastavení kariéry na dva roky.
Formou pohovorů, pobídek i pohrůžek se pak příslušná oddělení snažila uvést život stagnujících zaměstnanců do souladu s představou personalistů o tzv. normálních rodinných poměrech.
Seriál připravili: Martin Marek a Vít Strobach.