„Největší zařízení tohoto typu je zlínský Domov pro seniory na Burešově a domov v Lukově, oba s kapacitou přibližně dvě stě lůžek,“ uvedla Helena Mráčková z tiskového odboru krajského úřadu. Tyto největší domovy zřizuje kraj.

„Na Zlínsku je desítka obdobných zařízení. Některá jsou provozována také městy, jiná nestátními neziskovými organizacemi,“ přiblížila Mráčková. Žádostí je prý ale všude více než volných míst, ta prakticky nejsou.

„Domov na Burešově například s koncem minulého roku evidoval více než tisíc uchazečů,“ doplnila Mráčková.

Lidé se hlásí se značným předstihem

Čekací doby na zařazení do domova důchodců jsou různé. Nejčastěji se ale pohybují okolo dvou až tří let.

„Řada lidí si ale dává přihlášku už hodně dopředu a také na více domovů,“ podotkla Mráčková. Když se Deník ptal na počty volných míst přímo v domovech důchodců, výmluvně reagovala ředitelka Domova pro seniory Lukov Jarmila Čihařová. „Nemám ráda tyto otázky. Víte asi, jak se místa uvolňují…,“ naznačila, že vše záleží na zdravotním stavu jednotlivých obyvatel zařízení.

Uvolněná místa se rychle zaplní

Právě vzhledem k nedávnému úmrtí dvou pacientů měli v minulém týdnu dvě místa v Domově pro seniory v Loučce nedaleko Valašských Klobouk. „Jedno místo už jsme obsadili, druhé bude obsazeno velmi brzy podle pořadníku. Čekatelů máme přihlášeno zhruba dvě stě,“ uvedl zdejší ředitel František Anders.

Vybrat konkrétního seniora není jednoduché. „Pokud se naskytne místo pro člověka, který je mobilní, je nutné jej obsadit uchazečem, kterému v tomto ohledu dostatečně slouží zdraví. Obdobně je nutné pro staršího občana odkázaného v podstatě na lůžko mít volné místo, kde se počítá s vyšší pomocí personálu,“ dodal Anders.

Jeho slova o nelehkém výběru uchazečů potvrdila i pracovnice luhačovického domova Naděžda Martincová. Přiblížila, že někdy může v tomto ohledu nastat dokonce paradoxní situace, kdy domov má množství žádostí, ale oslovení lidé nechtějí do domova nastoupit.

„Pokud se uvolní místo, obvoláváme uchazeče. Mnozí se ale zatím cítí fit, a tak do domova na přímou nabídku zatím nastoupit nechtějí,“ vysvětlila Martincová.

Budoucí vývoj situace péče o seniory okomentovala krajská radní pro sociální oblast Hana Příleská.

„Kraj zatím s výhledem do roku 2009 kapacity svých domovů nebude nějak rozšiřovat, spíše se v některých případech přistoupí k opravám, které zlepší současný stav našich zařízení,“ uvedla Příleská.

Naznačila také, jak chce kraj přispět k lepší situaci seniorů, kteří často musejí na umístění do domova čekat několik let. „Chceme spíše podpořit rozvoj pečovatelské služby a terénní pracovnice, které se o seniory pomáhají starat.

Stavějí se i nová zařízení pro seniory

Nové zařízení v současnosti buduje město Otrokovice. „Domov pro seniory ve čtvrti Bahňák bude mít dvaaosmdesát lůžek a o ubytované se v něm bude starat přes padesát pracovníků,“ uvedl mluvčí města Milan Plesar.

Zařízení podle něj bude dokončeno v září a první seniory bude možno přijmout…

Nikola Synek

Kompletní článek naleznete v tištěném vydání Zlínského deníku.