Průmyslová zóna by se měla zaplnit během několika let. Sídlit tam má dvanáct firem, které slibují práci desítkám lidí

V loňském roce se tam přestěhovaly první tři firmy. Nyní tam míří devět dalších. „Stavět se začne patrně už v jarních měsících. Povolení zatím získalo šest společností. S dalšími firmami jsme podepsali smlouvy o koupi pozemku," prozradil Jiří Jangot, starosta Lukova.

Ve slibně se rozvíjející průmyslové zóně podle něj do několika let bude sídlit celkem dvanáct firem. Jedna ze společností, která se sem hodlá stěhovat, má nyní provozovnu v centru Lukova a zabývá se distribucí hub. O pozemek tam projevila zájem například i firma podnikající v gastronomii.

„Jiné prostory byly drahé a nekvalitní"

„Půjde o převážně menší společnosti regionálního významu, které přispějí k rozvoji podnikání a zaměstnanosti v Lukově a blízkém okolí," uvedl starosta.

V současnosti v zóně pracuje zhruba čtyřicet zaměstnanců, z toho osm z nich je přímo z Lukova. „Práci by tu v budoucnu mohly najít další desítky lidí," domnívá se Jiří Jangot.

Několik místních obyvatel zaměstnává i společnost Januška kompresory.

„V průmyslové zóně sídlíme od září loňského roku. Nyní máme šestnáct zaměstnanců, někteří z nich pocházejí přímo z Lukova," zmínil Radim Januška, majitel společnosti.

Jeho firma se do Lukova přestěhovala z Fryštáku. „Vhodnou lokalitu jsme hledali i jinde, například ve Zlíně. Prostory ale většinou neodpovídaly našim požadavkům," říká. 

„Byly příliš drahé a nekvalitní," objasnil majitel firmy. Průmyslová zóna v Lukově mu prý vyhovuje hned z několika důvodů.

„Je to kousek od Zlína a dopravní obslužnost je velmi dobrá. Ocenil jsem i vstřícný přístup obecních zastupitelů," vysvětlil Radim Januška.

Svou roli sehrála i stavba přivaděče

Průmyslová zóna u Lukova vyhovuje i dalšímu z podnikatelů, který zde má sídlo společnosti od loňského srpna.

„Pro Lukov jsme se rozhodli díky jeho strategické poloze. Přiznávám, že svou roli přitom hrála i plánovaná stavba dálničního přivaděče, " sdělil Zdeněk Tomšů, majitel společnosti Kamiros.

Nová rychlostní komunikace by Lukovu mohla přinést nejen rozvoj průmyslu, ale také významné odlehčení od nákladní dopravy.

„Holešov je jiný typ projektu"

Průmyslová zóna na okraji Lukova je dnes už téměř plná. Srovnávání Lukova s daleko větší a prázdnější holešovskou průmyslovou zónou se ale starosta brání.

„Je to úplně jiný typ projektu. Holešovská zóna je koncipovaná pro velké zahraniční investory a já doufám, že do Holešova nakonec nějací přece jen přijdou. Naší ambicí při stavbě lukovské zóny naopak bylo zajistit důstojné podmínky pro podnikání místním firmám," vysvětlil starosta.

Lukov si od příchodu nových firem slibuje také příliv financí, které poslouží k dalšímu rozvoji obce.