Pak technici i lidé s dělnickými profesemi.

Aktivními politiky jsou ale také řidiči, lékaři nebo studenti. Ve Zlínském kraji překročil 15% hranici politicky angažovaných živnostníků Vsetín, nejméně podnikatelů chce ovlivňovat politickou scénu na Kroměřížsku.

Stále ale jde o nejpočetněji zastoupenou profesi kandidátů politických stran.

„Myslím, že jsem ještě pro naše město neudělal dost,“ uvedl důvod své kandidatury podnikatel a ředitel Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Čestmír Vančura.

Podle jeho slov chce pomoci Zlínu především v oblastech, kde je to nejvíce zapotřebí. Chce spolupracovat s lidmi, kteří to umí a mají stejnou vůli.

„Myslím si, že každý, kdo je spoluobčany osloven, by to měl zvážit. A pokud k tomu má dispozice a podmínky, tak svůj díl služby obci na nějakou dobu upřednostnit před ostatními zájmy,“ dodal.

Podle politoložky Evy Lebedové je vysoké procento této profese ve Zlínském kraji ve srovnání s jinými kraji způsobeno vyšší koncentrací podnikatelů a živnostníků v této oblasti.

„Podnikavost zde přetrvává ještě z doby Baťů a v tomto trendu Zlínský kraj pokračuje,“ uvedla.

Dalším důvodem je podle ní fakt, že živnostníci mají osobní důvod se o politiku zajímat. Faktorem může být dlouhodobá nespokojenost.

„Rozhodování měst na ně má přímý vliv,“ vysvětlila.