Kampaň má podobu soutěže. Zaregistrovaným účastníkům se budou kilometry najeté za prací započítávat a nejlepší cyklisté se mohou těšit na odměnu. Příkladem chtějí jít i úředníci z magistrátu.

„Čím více nás bude jezdit na kole, tím lépe. A věřím, že do sedla usednou v květnu i radní a pracovníci radnice," informoval člen zlínské rady města Josef Novák, do jehož kompetencí cyklodoprava patří.

Za rok přibylo 
5 km cyklostezek

Soutěží se ve dvou kategoriích. Sledovat se bude pravidelnost jízd a také celková ujetá vzdálenost. „Vítězům ze Zlína a Otrokovic předáme ceny v pátek 6. června při akci Na kole dětem," prozradila organizátorka Jana Vybíralová z iniciativy Cyklo Zlín.

K tomu, aby se cyklodoprava mohla rozvíjet, je však potřeba vstřícný krok vedení radnic. Ve Zlíně se podmínky pro cyklisty v posledních letech postupně lepší.

„Ještě letos dokončíme stezku do Otrokovic a napojíme se na cyklostezku do Lukova. Budovat se budou i úseky v centru města," přiblížil nejvýznamnější letošní plány mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Na území města tak bude letos už dvaadvacet kilometrů cyklostezek. V loňském roce to bylo o pět kilometrů méně.

Pro potřeby cyklistů se bude postupně měnit i centrum Zlína, a to díky městské obslužné cyklistické stezce. Spíše než turistům by měla sloužit lidem, kteří hodlají nechat auto na parkovišti u domu a neláká je ani cestování veřejnou dopravou. Městská větev cyklostezky naváže na úsek, který vede do Otrokovic.

Od obchodního centra Interspar povede po jižní straně třídy T. Bati, dále přes náměstí Práce a Gahurův prospekt kolem parku Komenského k prodejně McDonalds, dále podél severní strany třídy T. Bati od náměstí Míru až k prodejně Lidl na ulici Podvesná XVII a po této ulici se u Krajské nemocnice T. Bati opět napojí na páteřní cyklo-stezku podél Dřevnice. Mnoho z ní vznikne už letos.

„Pokud vše půjde dobře, vybudujeme úseky podél jižní strany třídy Tomáše Bati od ulice Antonínova na náměstí Práce, dále budeme postupovat okrajem Gahurova prospektu a severním okrajem parku Komenského a dále podél severní strany třídy Tomáše Bati od náměstí Míru po ulici Lorencova. Celkem půjde o dalších více než jeden a půl kilometru cyklostezky," spočítal radní Josef Novák, který má oblast cyklodopravy na starosti.

Ve Zlíně se také objeví další stojany na kola. V plánu je i vytvoření nové sekce v rámci městského webu, která se bude věnovat cyklistice. Obsahovat bude mimo jiné mapy stávajících úseků cyklostezek a plány dalších. Pro lepší komunikaci s vyznavači tohoto druhu dopravy je už vytvořená elektronická adresa cyklomail@zlin.eu.

„Kdo má jakýkoliv dotaz či připomínku k tomuto tématu, může nám ji tímto způsobem poslat," vyzval koordinátor zlínské radnice pro oblast cyklistiky Martin Habuda.