Lidé prý vidí v práci ve státní správě jistotu a stabilitu místa. Podle mluvčí úřadu práce to ale nebývá vždy pravda

„Ze všech inzerátů zveřejněných na našem portálu v daném regionu upřednostňuje práci ve státní sféře asi pět procent žen. Mužů je o procento míň,“ uvedla mluvčí portálu Lucia Burianova.

Podotkla, že zájem o zaměstnání v tomto sektoru se odvíjí jak od věku uchazečů, tak od jejich dosaženého vzdělání.„Největší zájem pracovat pro stát mají ženy s ukončeným vysokoškolským vzděláním druhého stupně. Ve Zlínském kraji je to celých jednadvacet procent. U mužů je to o celých šest procent méně,“ sdělila Burianova. Hned na druhé příčce jsou lidé s vysokoškolským vzděláním prvního stupně.

Mladí lidé práci na úřadech nechtějí

Zájem o práci ve státní správě roste nejen se vzděláním, ale také s věkem. Podle průzkumu by se do tohoto sektoru chtělo dostat sedm procent mužů i žen z věkové skupiny mezi pětačtyřiceti a čtyřiapadesáti lety.

Naopak mladí lidé mezi sedmnácti a čtyřiadvaceti lety mají snahu dostat se do státní správy celkem nízkou.„Jen dvě procenta mužů ve zmíněné věkové kategorii by tuto práci chtěla. Skupinou, která má jako druhá nejmenší zájem, jsou lidé s dosaženým středoškolským vzděláním ukončeným maturitou,“ zmínila Burianova.

To, že je o práci ve státní správě poměrně velký zájem, potvrzuje i mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. „Konkrétně na Úřadu práce ve Zlíně dostáváme pravidelně nabídky k zaměstnání, přestože nemáme aktuálně volná pracovní místa. Ročně se o místo na našem úřadě uchází kolem stovky zájemců,“ zmínila Majdyšová.

Podotkla, že přitom řada z nich má jen minimální šanci na uplatnění, protože nesplňují kvalifikační předpoklady. „Požadujeme vysokoškolské vzdělání minimálně bakalářského studijního programu,“ poznamenala Majdyšová.

V současné době není podle ní na zlínském úřadu práce ani jedna nabídka na zaměstnání ve státní správě. Tato místa se prý objevují pouze ojediněle.
Podle mluvčí úřadu práce láká uchazeče státní správa jistotou a stabilitou pracovního místa. „Ne vždy tomu tak ale je,“ zdůraznila Majdyšová.

Nevýhodou práce ve státní správě je prý hlavně nízká prestiž. „A to i přesto, že z profesního hlediska se jedná o stejnou práci jako v sektoru soukromém,“ doplnila.