„Zapojili se všichni pedagogičtí pracovníci základní i mateřské školy,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Vlk.

Z tohoto důvodu se tak včera v Kašavě, stejně jako na mnoha jiných školách v České republice, nekonala výuka ani v základní, ani v mateřské škole. Přerušený byl také provoz školní družiny, školního klubu, dětského klubua zájmových kroužků. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vyhlásil jednodenní stávku v pátek 1. listopadu.

„Od ledna letošního roku jednáme o navýšení mzdových prostředků pro pracovníky ve školství. Byť je vládou školství proklamované jako priorita a v médiích se dovídáte, jak se učitelům stále přidává, realita je jiná,“ informoval za odborový svaz jeho předseda František Dobšík.

Den ředitelského volna ocenili především žáci ZŠ. „Volno určitě potěší,“ uvedl žák 9. třídy čtrnáctiletý Tadeáš Vyvlečka. Se svým spolužákem a kamarádem Štěpánem Průchou pojali volný den sportovně. Na kolech si zajeli do pekárny pro nějakou tu dobrotu, v plánu měli i posilovnu.

„Pak si zahrajeme badminton nebo ping-pong,“ přidal Štěpán.

RODIČE ŘEŠILI, KAM S DĚTMI

Proč učitelé stávkují, věděli naprosto přesně. „Nejde jeno navýšení odměn za jejich práci, kterou jim ministr Plaga slíbil, ale stávkují také za změnu systému,“ vysvětlili společně.

Stávka prý jejich rodičům komplikace nezpůsobila, ale ne všichni měli takové štěstí.

„Pro rodiče dětí, kteří hlídání nemají, to problém je,“ uvedly prodavačky v místním obchodě. Učitelům ale rozumějí a jejich rozhodnutí stávkovat podporují.

Stejného názoru je i Alena Foltová.

„Mám děti ze školy doma. Jsem ale na mateřské, tak mi stávka žádný problém nezpůsobila,“ uvedla. Domnívá se, že učitelé mají vzhledem k okolnostem na stávku právo.

Ředitel kašavské školy Zdeněk Vlk se rodičům oficiálním dopisem za způsobené problémy omluvil.

„Jsem si vědom komplikací, které vám přerušení provozu základní a mateřské školy způsobí. Pevně však doufám, že stávka, na kterou mají zaměstnanci dle právních předpisů České republiky právo, povede ke zlepšení podmínek pro vzdělávání vašich dětí,“ sdělil.

JOSEF JARCOVJÁK: DŮVOD NEVIDÍM

Starosta Kašavy Josef Jarcovják přiznal, že sám v tuto chvíli důvod ke stávce nevidí. Rozhodnutí pedagogů připojit se ke stávce však považuje za naprosto legitimní a oprávněné.

„Pro mě je důležité, že se dnes prostřednictvím Komunitní školy podařilo zajistit otevření školy a rodiče, kteří neměli zajištěno hlídání, mohli své děti do školy poslat s jistotou, že o ně bude postaráno,“ doplnil Josef Jarcovják.

Podle Pavla Štěpána z krajského odborového svazu pracovníků školství do stávky vstoupilo 93 škol ve Zlínském kraji, z toho 29 středních.