„Teď sice prožíváme oteplování, ale doba ledová dříve nebo později znovu přijde. Podle všeho to nebude během několika dalších staletí, ale přijde. Naše civilizace se vyvíjela v období až nezvykle stabilního klimatu, a proto není připravena na prudší změny," domnívá se klimatolog.
Podle něj se doba ledová vrací vždy v pravidelných intervalech čítajících zhruba období dvou desítek tisíců let.
Oteplování způsobené neustálým znečišťováním ovzduší se stalo strašákem, který vědci spolu s ekologickými aktivisty vytahují vždy, když se oteplí více než o pět stupňů, než je běžné v závislosti na ročním období.
I v období takzvané doby meziledové, která panuje právě nyní, se mohou v průběhu století objevovat poměrně silné teplotní rozdíly. Vědci předpokládají, že i v dobách meziledových, kdy je v Evropě teplo, přicházejí takzvané malé doby ledové, kdy teplota vzduchu klesá.
„Takzvané malé doby ledové jsou pravděpodobně způsobeny výrazným dlouhodobým poklesem sluneční aktivity," vysvětluje klimatolog s tím, že v minulosti znamenal příchod malé doby ledové období hladu.
Co by nás čekalo, kdyby doba ledová skutečně přišla? „Řekněme, že by se ochladilo zhruba o stupeň Celsia. Ale nejde jen o pokles teploty. Mohlo by dojít i k některým cirkulačním změnám vzduchu," vysvětlil klimatolog Metelka. Lze tedy předpokládat, že léta by mohla být o něco chladnější.
„V zimě nemůžeme vyloučit ani dlouhodobější vpády chladného vzduchu ze severovýchodu a výskyt delších období se silnými mrazy," tvrdí klimatolog. Tato teplotní změna by se dotkla prakticky veškeré vegetace, ať už pěstovaných plodin, nebo divoce rostoucích rostlin. I dnes, pokud je léto chladnější, se může stát, že některé plodiny prostě nedozrají nebo vykazují nižší úrodu.
„V minulém roce jsme zaznamenali pokles výnosů u téměř všech druhů obilovin. Méně bylo i brambor a řepky. To mělo vliv na ceny plodin a potravin, které se z nich vyrábějí," sdělila Jana Brázdilová z Agrární komory Zlín.
Tento rok byly podle ní výnosy obilovin ve Zlínském kraji vzhledem k chladnému létu nad očekávání dobré. Přesto je méně brambor.
Příchod malé doby ledové by s cenami potravin zahýbal ještě více. Některé plodiny by se u nás musely přestat pěstovat úplně. „Je otázka, co a za jakou cenu by bylo možné dovézt ze zahraničí, z oblastí, kde by tyto plodiny bylo možné dále pěstovat. Rozhodně bychom ale malou dobou ledovou nebyli tak ohroženi jako naši předkové, kteří ji zažili," uklidňuje Ladislav Metelka.
Podle jeho slov nám aktuálně malá doba ledová nehrozí. „Současný sluneční cyklus je sice poměrně slabý, ale k tomu, co způsobilo minulé malé doby ledové, máme ještě poměrně daleko," uzavřel klimatolog.