„Firmy nám coby kraji pravidelně vyčítají, že ze škol nevychází dostatečné množství nových truhlářů,“ konstatoval radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík.

S nedostatkem žáků se nejvíce potýká zřejmě Střední škola nábytkářská a obchodní v Bystřici pod Hostýnem. A právě tamní učební obor truhlář se radní rozhodli podpořit vyplácením takzvaných stipendií, a to s platností od 1. září. Stipendia budou moci získat žáci oboru truhlář i na jiných školách v kraji, stejně jako oborů tiskař na polygrafických strojích a knihař.

„Vyplácena jsou ve výši až 1500 korun měsíčně, což pro děti zejména ze sociálně potřebných rodin může znamenat významný přínos pro studium. Nárok na něj mají žáci po splnění podmínek, jako je nulová neomluvená absence a dobrý prospěch i chování v odborném výcviku,“ vysvětlil Petr Gazdík.

Tímto tahem by se měl zvýšit zájem o upadající učební obory. Ředitelka bystřické střední školy nábytkářské a obchodní Olga Pastyříková vyplácení stipendií pro žáky vítá.

Ilustrační foto
Přijímačky: gymnázia odmítají stovky uchazečů

„Zájem o učební obor je nízký, poptávka po truhlářích však vysoká. Na dni otevřených dveří jsme měli hrůzu zájemců, ale přesto se nakonec rodiče rozhodli dát dítě na jinou studijní školu. Pořád ještě si neuvědomují, že řemeslo má v dnešní době zlaté dno,“ podotkla ředitelka.

Do funkce nastoupila k 1. srpnu 2016, dva roky předtím ve škole už působila. Doteď se jí podařilo obnovit spolupráci především se společností TON Bystřice pod Hostýnem a několika dalšími. Žáci v nich absolvují odborný výcvik i praxi.

Do projektu stipendií je už nyní začleněno 16 oborů, od září k nim přibudou další zmíněné tři. Zkušenosti s vyplácením peněz mají například v otrokovické střední průmyslové škole. Stipendia se vztahují na obory instalatér či chemik.

„Určitě je to dobrá motivace pro žáky, aby se na obor dali. U nás se díky tomu snaží téměř všichni stávající žáci,“ zhodnotil ředitel školy Libor Basel. 

Podporované obory: instalatér, klempíř, podlahář, malíř a lakýrník, tesař, zedník, strojní mechanik, nástrojař, karosář, obráběč kovů, sklář výrobce a zušlechťovatel skla, řezník- -uzenář, výrobce obuvi, zemědělec-farmář, pekař, chemik

Nově přidané od 1. 9.: truhlář, tiskař na polygrafických strojích, knihař

Ilustrační fotografie.
Jak předejít chudobě? Nekupujte, co nepotřebujete. Neberte zbytečně půjčky