Vybavení pro boj s lesními požáry i defibrilátory

Obce mohly žádat o dotaci na opravy, rekonstrukce či obměny cisternových automobilových stříkaček, ale i na pořízení terénních velitelských automobilů.

Peníze mohou využít také na nákup zásahových oděvů, obuvi, přileb, rukavic, na doplnění a obměnu izolačních dýchacích přístrojů a dalšího vybavení. Podpora směřuje i na pořízení či dovybavení takzvaného D-programu pro hašení požárů v přírodním prostředí - lesy a louky nebo na nákup termokamer pro pohyb hasičů v zakouřeném prostředí a pro vyhledávání osob v prostředí se sníženou viditelností.

Záchranáři Zlínského kraje mění po osmi letech svůj šatník; duben 2024
Z modré do červena. Záchranáři Zlínského kraje mění svůj šatník

Cílem programu je také umožnit dovybavení dobrovolných hasičů automatizovanými externími defibrilátory (AED), které se velmi osvědčily při poskytování předlékařské první pomoci. Díky nim se hasičům podařilo zachránit už mnoho životů.

„Pro kraj je akceschopnost všech složek záchranného systému jedním ze základních úkolů. Proto obcím každoročně přispíváme na pořízení, údržbu a obnovu vybavení jednotek dobrovolných hasičů. Mnoho z nich už se dnes vyrovná svým kolegům z řad profesionálů a dokáže pomáhat i za hranicemi kraje. O tom jsme se mohli přesvědčit například při boji s rozsáhlými požáry v Českém Švýcarsku, kde byli naši hasiči velmi platnou pomocí,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.