Svým příspěvkem tak umožní zakoupení čisticích prostředků a potřebného nářadí pro skupinu dobrovolníků odhodlaných pomoci s likvidací následků ničivého živlu.

Neuplynul ještě ani rok od doby, kdy dobrovolníci Samari pomáhali lidem v povodních z obce Jeseník nad Odrou. „U nás už voda klesá, sice nemáme zaplavený žádný dům, ale ještě jsme nevyhráli, předpověď počasí není příznivá,“ sdělil s obavami místostarosta obce Libor Macháč.

Včera se do Valašského Meziříčí dostal expředseda Samari František Tomanec pouze objížďkou. „Dnes jsem po hlavní silnici projel bez problémů. Voda v rozvodněné Bečvě klesá, s výjezdem dobrovolníků bych ale ještě počkal do doby, než přestane pršet,“ míní zkušený vedoucí brigád nejen u nás, ale i na Ukrajině nebo v minulosti v Bosně. „V nížinách bude situace pravděpodobně horší, než tady,“ dodává.

„Šest dobrovolníků je připraveno nastoupit ihned, dalších pět od příštího týdne. Operačnímu středisku hasičského záchranného sboru nahlásíme možnost brigádnické pomoci,“ sdělila koordinátorka dobrovolníků Johana Ajglová.

„Zatím není jasné, kdy a kam se pojede. Hlavní je, abychom podle našich skromných možností dokázali alespoň některým lidem pomoci. Kromě našich svalů se jistě uplatní i naše „uši.“ Zasažení lidé si budou pravděpodobně chtít o prožitém traumatu popovídat. Jsme připravení naslouchat a také dodat trochu optimismu. Už tak trochu vím, jak to chodí, brigád se pravidelně zúčastňuji,“ prozradila Petra Nováková, předsedkyně Samari, o.s.

Číslo účtu, na který je možno odeslat finanční dar na pomoc lidem v povodních, je 231 197 664/ 0300. „Pokud bude někomu milejší předat svůj dar osobně, je to možné. Oproti dokladu můžeme jeho pomoc přijmout v kanceláři Samari na zlínské adrese Burešov 4886 ve dnech pondělí až čtvrtek v době od 8 do 16 hodin,“ upřesnila Petra Nováková.