„Ráda pomáhám lidem, a tak jsem tuhle svoji zálibu rovnou spojila se zaměstnáním. Navíc práce s novorozeňaty je prostě úžasná," pochvaluje si.

Zaměstnání porodní asistentky je ale také poměrně vyčerpávající a pojí se s ním velká zodpovědnost.

„Moje práce spočívá v péči o těhotné maminky a rodící ženy. Ty provádíme celým porodem. Vysvětlujeme jim všechno, co se týče tohoto období, aby neměly strach. Následně pečujeme o novorozence," vypočítává.

Doktoři přicházejí na řadu až u samotného porodu a ve chvílích, kdy zaznamenají sestřičky nějaké komplikace, které by mohly ohrozit maminku nebo její dítě.

„Krizová situace může nastat, když se protahuje porod nebo je maminka unavená a třeba na záznamu srdíčka děťátka vidíme, že se mu nedaří úplně dobře. V těchto případech voláme doktora, aby rozhodl o dalším vedení porodu," říká Alena Mlčoušková.

Délka porodu je prý u každého individuální, prvorodičky rodí třeba i 17 hodin.

„Máme dvanáctihodinové směny. Občas se stane, že žena porodí až na směně jiné asistentky," říká. Dodává, že v současné době je trendem bonding, při kterém je mamince položeno dítě do náruče ihned po porodu.

„Novorozeně jenom osuším, přikryji ho nahřátou plenou, aby mu nebyla zima, a hned putuje do náručí rodičky. Když miminko slyší tlukot srdce maminky, většinou se hned uklidní. Pro oba dva je to příjemné, mohou se tak spolu seznámit hned v prvních minutách," vypočítává čerstvá bakalářka výhody bondingu.

Kdyby měla Alena Mlčoušková na výběr, domácí porod by nikdy nevolila.

„V závislosti na svých zkušenostech z porodního sálu bych do toho nikdy nešla. Podle mě se jedná o příliš velké riziko. Třeba v porodnici jsme měli docela hodně porodů, které probíhaly normálně a na konci se vyskytla nějaká komplikace, která by ženu nebo miminko stála život, kdyby nedostaly včas odpovídající lékařskou péči, kterou v domácím prostředí zkrátka nejde do takové míry zajistit," vysvětluje Mlčoušková.

Stále více oblíbenější je přítomnost otců dětí u porodu.

„S tatínky problém nemáme. Když chtějí být u porodu, tak jde na nich vidět, že se starají o maminky a že jim pomáhají a snaží se. Potom jsou však i takoví, kteří tam sedí vyloženě z donucení někde bokem a třeba si čtou noviny. Těm říkáme narušitelé, protože moc nepomáhají," poznamenává.

„Ale ještě nám na sále žádný neomdlel," směje se porodní asistentka. Prý někteří z nich mají pouze problém s přestříhnutím pupeční šňůry.

Práce porodní asistentky je podle Mlčouškové psychicky a fyzicky náročná. Kdyby se ale mohla rozhodnout znovu, co chce v životě dělat, nevolila by jinak.

Cena Vlasty Rybkové

Alena Mlčoušková, čerstvá bakalářka tohoto oboru na Univerzitě Tomáše Bati, obdržela Cenu MUDr. Vlasty Rybkové. Ta jí byla udělena za nadstandardní studijní výsledky, vysoce profesionální přístup během praxe na gynekologicko porodnickém a neonatologickém oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a také za její empatické a milé chování ke klientkám. „Musím říct, že jsem to nečekala," říká Alena Mlčoušková.

)) Cenu spojenou s finančním darem 10 tisíc Kč předal manžel Vlasty Rybkové a přední diabetolog profesor Jaroslav Rybka. Na snímku Anežkou Lengálovou, děkankou Fakulty humanitních studií. Foto: UTB