A pohled do minulosti je varovný: hořící stánek s pyrotechnikou na náměstí ve Zlíně, požár haly se stavebním materiálem v Uherském Brodě či loňský požár střechy obytného domu také v Uherském Brodě. To je jen stručný výčet případů, které skončily špatně právě kvůli tomu, že lidé neodborně zacházeli s petardami.

Děti používají světlice jako zbraně

Hasiči však mají největší práci už několik dnů před koncem roku. To totiž většina lidí a zvláště dětí testuje pyrotechniku, kterou třeba našli pod vánočním stromečkem. Zvláště v dětských rukou se může i z obyčejné petardy stát doslova zbraň.

„Děti totiž používají pyrotechniku ke hrám a provokacím. Výjimkou nejsou ani takové případy, jako házení zápalných náloží za oblečení nebo používání vystřelovacích světlic jako zbraň při hře,“ podotkl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Například letos v lednu petarda vážně zranila šestiletého chlapce z Fryštáku. Utrhla mu prst a zranila koleno.

U dospělých je zase poměrně častá kombinace petard a alkoholu.

„To vede k požárům od zbloudilých raket nebo ke zraněním při odražení letící a hořící pyrotechniky. Hořící nálože mají dostatečnou teplotu k tomu, aby zapálily okolní věci. Známé jsou i případy poškození zaparkovaných aut,“ poznamenal mluvčí. Doplnil ještě, že experimentování se zábavní pyrotechnikou, vyráběnou doma, nelze ani komentovat slušnými výrazy, stejně jako odpalování pyrotechniky z jiných částí těla než ruky.

Hasiči proto rodičům doporučují, aby, pokud ještě nekoupili pyrotechniku, rozhodně nedávali přednost těm levnějším od stánkařů.

„Často nemají ani návody na použití a co víc, nemusejí být ani schváleny k prodeji v naší republice. Ve stánkovém prodeji hrozí také větší míra poškození zboží nebo jeho navlhnutí při nevhodném způsobu skladování a prodeje,“ upozornil Mitáček.

Na větší zápřah jsou připraveni i městští policisté. Žádné speciální přípravy nebo posilování hlídek ale prý nejsou nutné. „I tuto snad nejrušnější noc v roce budeme muset zvládnout v rámci běžného výkonu služby,“ konstatovala mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová.

S trochou nadsázky a s úsměvem na tváři ještě dodala. „I když je příchod nového roku neodmyslitelně spjat s požíváním alkoholu, i tady platí všeho s mírou, aby se ta oslava někomu až moc neprodražila, v případě jejich převozu do Kroměříže,“ doporučila všem.

Zvýšený počet policejních hlídek mohou lidé očekávat především na silnicích.

„I když v období Silvestra býváme tolerantnější a víme, že tento den přinese více přestupků nebo případů občanských soužití, tak alkohol za volantem rozhodně tolerovat nehodláme,“ varovala dopředu všechny mluvčí zlínských krajských policistů Jana Bartíková.