Slavnostní otevření nové části budovy se uskutečnilo v pátek dopoledne.

„Rekonstrukce domova byla nezbytná, po hygienické stránce už neodpovídal současným nárokům, jak po stránce prostorové, tak i kvůli nedostatku sociálních zařízení,“ vysvětlila ředitelka školy Eva Šťastná, podle níž byla v havarijním stavu také elektroinstalace.

Studenti, kteří v budově mají přes školní týden svůj přechodný domov, se tak dočkají řady změn.

„Původně čtyřlůžkové pokoje jsou nyní třílůžkové nebo dokonce dvojlůžkové. Z původních 200 lůžek byla kapacita objektu snížena na 117 lůžek,“ přiblížila ředitelka.

Kompletní opravou prošly také toalety a sprchy, nové jsou i lité podlahy.

„Samozřejmě byly všechny prostory zároveň nově vymalovány,“ informovala Šťastná, která doufá, že se v budově ještě časem podaří vyměnit i nábytek. „Pak by už měl být komfort studentů úplný,“ poukázala ředitelka.

Podle slov starosty Vizovic Romana Persuna se rekonstrukce opravdu povedla.

„Střední škola oděvní je už dlouho naší chloubou a díky opravám je nyní ještě reprezentativnější. Je vzorným příkladem toho, jak by měla vypadat školská zařízení dnešní doby,“ sdělil starosta.

Ten při té příležitosti zároveň zavzpomínal na své mládí.

„Před třiceti lety jsem do domova docházel za svou dívkou a jediné, co tu od té doby zůstalo nezměněné, je konstrukce budovy. Jinak je vše nové a vybavení učeben i prostor pro bydlení konečně odpovídá standardům 21. století,“ nastínil Persun s tím, že servis pro studenty nyní snese srovnání s nejmodernějšími školskými zařízeními u nás.

Slavnostního otevření zrekonstruovaných prostor se zúčastnil i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Právě kraj opravy budovy v hodnotě bezmála 10 milionů korun z drtivé většiny financoval.

„Moc se mi líbí nejen profesní provedení práce, ale i například barevné vyladění interiérů. Ty působí vesele a optimisticky,“ prohlásil hejtman.

Studenti mají podle něj díky úpravám pokojů také daleko větší soukromí, byť se kvůli tomu musel snížit počet lůžek.

„Pokud se v brzké době ještě podaří dokončit rekonstrukci kotelny, tak zde nebude dlouhé roky potřeba žádných dalších investic,“ dodal Mišák.

S převratnými novinkami jsou pochopitelně spokojeni také studenti.

„Pokoje jsou mnohem lépe vybavené, výrazně lepší je i to, že nás je teď v místnosti méně a nedíváme se tak jeden druhému takříkajíc do talíře. I záchody a sprchy konečně vypadají k světu, předtím jsme byly rádi, když alespoň tekla teplá voda,“ svěřila se například studentka čtvrtého ročníku Sindy Blahová.

I Janě Hrochové se změny zamlouvají.

„Myslím si, že budova vypadá o mnoho lépe než jak vypadala ještě před několika měsíci. Pořádně prokoukla, konečně vypadá důstojně a ne jako šedivá krabice,“ podotkla s úsměvem studentka.

Domov mládeže je v provozu od roku 1961. Nejdříve sloužil k ubytování studentů Střední zemědělské školy ve Vizovicích, posléze zahraničním studentům z Vietnamu a od roku 1978 je plně využíván žáky Střední školy oděvní a služeb Vizovice, jejíž je součástí.