Zajetá vrstva sněhu pokrývá i některé silnice nižších tříd na Zlínsku. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Ostatní komunikace v kraji jsou většinou mokré a ošetřené chemicky. Motoristé by přesto měli volit obezřetnou jízdu.

V regionu je oblačno až zataženo, místy fouká slabý vítr. Na Vsetínsku silničáři upozorňují na sněhové přeháňky a s nimi související nižší viditelnost. Teplota se ve Zlínském kraji ráno pohybovala od minus tří do dvou stupňů Celsia.

Valašsko

Na prvním sněhu Valaši jedenáctkrát bourali

Jedenáct dopravních nehod napočítali policisté ve středu na valašských silnicích. Ve dvou případech to byly srážky osobního auta s vlakem. Příčinou většiny nehod byl čerstvě napadaný sníh a námraza, kterým motoristé nepřizpůsobili jíz­du.

Podle policistů šlo pouze o lehké nehody, které skončily sice pomačkanými plechy, ale obešly se bez zranění. „Pouze jeden z řidičů usedl za volant pod vlivem alkoholu,“ upozornila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Byl jím, šestapadesátiletý řidič Audi A4, který boural v osm hodin ráno ve Valašském Meziříčí. „V křižovatce nerespektoval značku Dej přednost v jízdě a narazil do vozu Volkswagen Transporter jedoucího po hlavní silnici,“ vylíčila Javorková. Dechová zkouška byla u řidiče v Audi pozitivní. Podrobil se odběru krve v nemocnici. Podle jeho výsledku policisté rozhodnou, zda se šofér dopustil přestupku či trestného činu.

Policisté vyjížděli i ke dvěma střetům s vlaky. Staly se v Halenkově a Zašové. „Řidiči nedali na železničních přejezdech bez závor přednost v jízdě vlakovým soupravám. I zde sehrála svoji roli kluzká cesta,“ připomněla Javorková.

První nehoda se stala v Halenkově o půl jedenácté dopoledne. Třiatřicetiletý řidič z Nového Hrozenkova ve Škodě Felicii pozdě zareagoval na vlak přijíždějící od Huslenek. „Začal brzdit, ale na kluzkém povrchu nestačil zastavit a narazil do druhého vozu projíždějící vlakové soupravy,“ popsala mluvčí.

O dvě hodiny později se velmi podobná nehoda udála u Zašové. „Devětapadesátiletý řidič z Rožnova ve Fiatu Punto neubrzdil vůz před železničním přejezdem a narazil do projíždějícího vlaku,“ řekla Javorková.

Uherskohraďišťsko

Po srážce u Starého Města skončila dvě auta v poli

Všemi očekávaná změna počasí ve středu 21. prosince nemile zahýbala s číslem dopravních nehod. Během dne vyjížděli dopravní policisté na Uherskohradišťsku k jedenácti dopravním nehodám. Nejvážnější z nich se stala u Starého Města, při které vznikla škoda téměř půldruhého milionu korun.

„Příčinou nehod byla hlavně nepřipravenost řidičů na změnu počasí a nepozornost,“ konstatovala mluvčí policie v Uherském Hradišti Milena Šabatová.

O tom, že se na namrzlé a zasněžené vozovce hůře brzdí a dostává se do smyku, se včera dopoledne přesvědčil sedmatřicetiletý řidič nákladního auta. Když odbočoval od Huštěnovic na Staré Město, nezvládl řízení, dostal se do smyku a narazil do souběžně jedoucího osobního auta, které havarovalo do pole. Po tomto střetu se nákladní vozidlo ocitlo v protisměru, kde se srazilo s dalším nákladním autem, které srážce rovněž skončilo v poli a i s nákladem se převrátilo na bok. Při této dvojité dopravní nehodě došlo také k poškození dopravní značky.

„Naštěstí se nikomu nic nestalo, celková škoda se však odhaduje na 1 430 000 korun. Sedmatřicetiletý řidič nákladního auta je podezřelý z přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ dodala Šabatová. (ms)