„Syn chtěl jet ráno dolů z Jižních Svahů, ale hrozně dlouho čekal na trolejbus. V opačném směru nahoru trolejbusy ani nemohly vyjet. Doslova se škrábaly nahoru. Já jsem zase půl hodiny čekala na zastávce Podhoří, nic nejelo," líčí nepříjemnosti s prvním sněhem Yvetta Čermáková.

Dopravu napříč Zlínskem začal sníh komplikovat před šestou hodinou ranní, na silnice proto hned vyrazili silničáři. „Naše technika se pustila do hlavních tahů, jako Zlín – Šarovy – Biskupce, dále Zlín – Fryšták a Jižní Svahy. Situace už byla ovšem taková, že auta nám bránila projet. Museli jsme proto jet krokem a doslova si cestu prodírat," popisuje ranní situace Ladislav Váňa, vedoucí zlínského střediska Správy a údržby silnic Zlínska. Problém byl podle něj mimo jiné i ve směru od Březnice do krajského města, kde se doprava na několik desítek minut kompletně zastavila kolem osmé hodiny.

Kvůli sněhu a náledí řidiči linkových autobusů nabírali i dvaceti minutová zpoždění. „Některé úseky museli objíždět po jiné trase. Nejhorší byla situace na Zlínsku na Slavičínsku a Valašskokloboucku a dále směr Újezd," informuje za dopravce ČSAD Vsetín ředitel společnosti Oldřich Holubář.

První letošní sníh citelně zasáhl také do provozu MHD ve Zlíně. „Vážné problémy v pravidelnosti spojů jsme zaznamenali kolem půl sedmé ráno. Silnice byly lehce zasněžené, teplota vzduchu se pohybovala těsně pod bodem mrazu, vozovky namrzaly. Zejména v kopcovitém terénu v okrajových částech Zlína se silniční provoz výrazně zpomalil nebo zcela zastavil," říká vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek. Tvořily se kolony stojících nebo pomalu se pohybujících aut, mezi kterými nabíraly zpoždění i trolejbusy a autobusy Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice.

Například linky jedoucí do sídliště Jižní Svahy kvůli potížím přestaly dočasně jezdit. „Přibližně až do 9 hodin byl zcela nesjízdný úsek s velkým stoupáním od zastávky Česká po točnu Kocanda. Zůstalo tam stát několik trolejbusů linek 6 a 8. Dispečeři vypravili několik náhradních autobusů, aby byl tento výpadek alespoň částečně nahrazen," dodává Pavel Nosálek.

Krátkou dobu byla nesjízdná na sídlišti Jižní Svahy také točna Středová. Provoz MHD se dočasně zastavil rovněž na trasách do místních částí Mladcová a Kudlov (tam hlavně v důsledku cizí dopravní nehody). Naopak byl i přes nepřízeň počasí a díky rychlému zásahu sypačů Technických služeb Zlín zachován provoz MHD do kopce na Lesní čtvrť, do Jaroslavic i na točnu Za Kapličkou v Přílukách.

Situace se na celém Zlínsku začala lepšit až kolem deváté hodiny.

Také jste uvízli? Pošlete nám foto (na fb, nebo na redakce.zlin@denik.cz), Děkujeme