„Samozřejmě, že je to nepříjemné, a komplikuje to běžný život. Ale na druhou stranu nás těší, že stavba nebude trvat dlouho a na podzim už budeme jezdit po nové cyklostezce do Holešova,“ těší se starosta Martinic Oldřich Stískal.

Právě tato obec je nyní odříznuta od Holešova úplně. Přesto, že ho lidé mají doslova na dohled, musí jezdit do práce přes Zahnašovice, tím se jim cesta prodlouží ze tří kilometrů na rovných deset.

„Jízdné v autobusech však zůstalo stejné,“dodal Stískal.

Základní škola v obci má jen první stupeň. Od páté třídy děti dojíždí do některé z holešovských škol. I ty se, i když jen na pár týdnů, musely nové situaci přizpůsobit.

„Samozřejmě to chápeme. Zatím se nestalo, že by děti přijely na vyučování pozdě. Ale pokud by na objízdné trase byly nějaké dopravní komplikace, mohlo by se stát, že začátek školy nestihnou. To jistě budeme tolerovat,“ ujistila zástupkyně ředitelky 2. základní školy v Holešově Iva Foukalová.

Největší nápor dopravy zažívají v Zahnašovicích.

„Problém je hlavně v tom, že nemáme možnost udělat přechod pro chodce v nejfrekvento­vanějším místě. Zato jsou teď v obci častěji vidět policejní hlídky a situaci řeší i nové dopravní značení. Kromě toho nám hodně pomáhá radar, který jsme zhruba před rokem instalovali na příjezdu od Holešova,“ shrnul současný stav starosta Zahnašovic Stanislav Molek.

Stavbu financuje Zlínský kraj. Náklady jdou téměř k šedesáti milionům korun.

„V rozpočtu každé investiční akce jsou i peníze na zajištění bezpečnosti na objízdné trase a následně na její opravy,“ ujistil mluvčí kraje Patrik Kamas.

Okružní křižovatka bude mít pět výjezdů. Hned po dokončení se však bude jezdit jen po třech. Dvě znovu spojí Holešov a Martinice, třetí pak povede do právě vznikající Strategické průmyslové zóny. Další dva na své využití ještě počkají. Jeden na rychlostní komunikaci R49 a druhý na obchvat Holešova.