To vše a spoustu dalších možností nabízí den otevřených dveří, který v sobotu 13. června pořádá Dopravní společnost Zlín-Otrokovice ve svém zlínském depu.

Akce už během dopoledne přilákala stovky návštěvníků. Například se svým tříletým synem Honzíkem se přišla podívat i Vendula Žeravská. „Přišli jsme stejně jako vloni, syn už se moc těšil, že si sedne za volant trolejbusu,“ poznamenala. Syna zaujaly ale i další věci. „Nejvíc se mi líbilo, jak jsme jeli myčkou,“ svěřil se Honzík.

Mezi renovovanými vozy, kterými se mohli lidé ve zlíně na trase mezi vozovnou a točnou u sportovní haly projet, byly například i autobus Škoda 706 RO vyrobený roku 1956. Většinu z předváděných vozů včetně tohoto znal velmi dobře i další návštěvník akce František Pluhař, který sám po desítky let ve zlínském dopravním podniku pracoval.

„Řidiče jsem tu dělal od padesátého osmého roku a přestal jsem úplně až v roce 2000, kdy jsem ještě občas jezdil i v důchodu,“ nastínil.

Komfort současných a historických vozů se podle něj prý vůbec nedá srovnat. „Před těmi desítkami let jsme museli třeba jezdit v zimnících, protože vozy vůbec netopily,“ vzpomíná. Přesto prý měly některé starší trolejbusy a autobusy prý na svou dobu krásný plynulý rozjezd. „Zdá se mi, že dneska některé hrozně skáčou, tak nevím, jestli je to dnešními řidiči,“ podotkl bývalý šofér. Jeho kolegyně, která si přišla zavzpomínat s ním, přitom naznačila, že má právo hodnotit. „Řidičskou kariéru totiž celou absolvoval bez nehod a taky vyhrával poháry v jízdě zručnosti,“ podotkla.

Den otevřených dveří mají možnost lidé navštívit do 16 hodin.