Povolební jednání jsou v plném proudu, ve hře je zatím i KDU-ČSL

Z komunálních voleb nejlépe vyšla ČSSD a takřka ihned po vyhlášení výsledků začala vyjednávat o budoucím složení vedení města. Primárně oslovila svého stávajícího koaličního partnera ODS, s nímž chce nadále pokračovat ve spolupráci. Vzhledem k rozložení sil v luhačovickém zastupitelstvu však bude muset jednat také s dalšími politickými subjekty. Nejčastěji je v souvislosti s většinovou koalicí zmiňována KDU-ČSL, ve hře je však i nováček na radnici TOP 09.

Naplno probíhající povolební vyjednávání potvrdil lídr ČSSD Roman Lebloch. „Nejprve jsme oslovili ODS a KDU-ČSL, poté proběhlo setkání se zástupci TOP 09,“ řekl Lebloch. Právě poslední jmenovaná strana pro něj byla sice velkou neznámou, avšak na základě jednání připustil, že si svou pozici získanou během voleb obhájila.

„Na pátek je od šestnácté hodiny naplánováno setkání čtyř volebně nejúspěšnějších stran v Luhačovicích,“ upřesnil Lebloch. Zatím to tedy vypadá na širší koalici čtyř stran. „Kolem osmnácté hodiny bychom již měli znát přesné obsazení městské rady, komisí i výborů,“ podotknul.

Teprve v pátek večer tedy bude jasné, zda ČSSD obsadí křeslo starosty či místostarosty. Lebloch však připustil, že on se již zřejmě nebude ucházet ani o jeden ze zmíněných postů. „Stal jsem se ředitelem školy a bylo by špatné utíkat od rozdělané práce. Troufám si tvrdit, že máme další schopné kandidáty na některou z těchto funkcí,“ připomíná nynější místostarosta.

Ačkoli se spekuluje o Pavlu Křenkovi (ČSSD), ve hře jsou dle vyjádření Leblocha i další kandidáti, kteří si zatím přejí zůstat v anonymitě. „Ať už to bude kdokoli, naše priority se nemění. Hodláme dokončit rozjeté projekty, ale také trošku rozpočtově vydechnout a věnovat pozornost menším věcem,“ dodal.
Obyvatelé Luhačovic se tak mohou těšit na zprovoznění krytého bazénu, dokončení víceúčelového hřiště u ZŠ a především na opravu ulice Dr. Veselého, která je podle nového vítěze voleb naprostou nutností.

Stávající starosta František Hubáček (ODS) podotkl, že ČSSD jeho stranu oslovila na začátku týdne. „My v současnosti jednáme se všemi kromě komunistů. Teprve páteční jednání rozhodne, zda vznikne většinová koalice tří nebo čtyř stran,“ oznámil Deníku Hubáček. Zároveň přiznal, že se ODS bude znovu chtít ucházet o post starosty. „Všechno je však i nadále věcí jednání,“ upozornil.

Od nových tváří v zastupitelstvu si slibuje, že budou pracovat pro město a napomohou jeho dalšímu rozvoji. Právě z oblastí, kterým chce ODS věnovat pozornost, je zřejmé dlouholeté spojenectví s ČSSD. „Úkolů nás čeká více. Ze všeho nejdříve musíme stabilizovat městský rozpočet, opravit komunikace v Luhačovicích i celém okolí a pokusit se přebudovat ulici Dr. Veselého,“ vyjmenoval Hubáček.

Za KDU-ČSL připustil plánované jednání také Karel Zicha. „Máme naplánovanou schůzku, ale nyní skutečně nemohu předbíhat, jak jednání dopadne,“ uvedl. Také KDU-ČSL chce pokračovat v již rozpracovaných projektech. „Neočekáváme závratné změny, protože rozpočet bude ovlivněn například dokončením krytého bazénu. Určitě budeme i nadále chtít podporovat rozvoj cestovního ruchu v regionu,“ konstatoval Zicha.

Martin Ležák z TOP 09 uvedl, že jsou stále v roli čekatelů a teprve dnešek jim napoví více. Pokud bude TOP 09 oslovena, hodlá dát obyvatelům Luhačovic možnost sledovat své radní přímo během jednání zastupitelstva. „Nechceme žádné smyčky ani zkrácené záznamy, ale aby každý volič viděl, jak který zastupitel hlasuje a hájí jeho hlas,“ upřesnil Ležák.

Ani TOP 09 se nezříká rozpočtové odpovědnosti a hlásí se ke snaze nynějšího vedení radnice o stabilizaci rozpočtu. „V rozvoji města jsou podle nás rezervy. Chtěli bychom docílit spokojenosti obyvatel i návštěvníků, zaměřit se na cestovní ruch a na rozvoj cykloturistiky,“ osvětlil Ležák. Pokud se nevyskytnou protesty proti průběhu hlasování, má František Hubáček v plánu svolat první zasedání nového zastupitelstva na 11. listopad. V té době už by měla být známa přesná podoba vládnoucí koalice.

Stanislav Janalík