Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostihy, ale stojí za to, říkají rodiče trojčat

Želechovice nad Dřevnicí – Lucka, Eliška a Terka. Trojčátka, která se narodila v polovině dubna roku 2014, kompletně změnila život svým rodičům Jitce a Mirkovi Rafajovým z Želechovic nad Dřevnicí. Všední starosti musely jít rázem stranou, trojlístek vyžaduje jejich neustálou a veškerou pozornost.

20.6.2016
SDÍLEJ:

Lucka, Eliška a Terka. Trojčátka, která se narodila v polovině dubna roku 2014, kompletně změnila život svým rodičům Jitce a Mirkovi Rafajovým z Želechovic nad Dřevnicí. Péče o děti je téměř nepřetržitá.Foto: DENÍK/Jarmila Kuncová

Zpočátku jim pomáhaly pečovatelky z Charity, od června ale pečuje o své dcerky převážně maminka sama. Podle možností jí pomáhá rodina a hlavně její manžel, který pracuje jako učitel.

„S Charitou jsme spolupráci ukončili kvůli sporu s vedením, protože nám byly upírány služby, na které jsme podle zákona měli nárok. Potvrzují to oficiální stanoviska ministerstva sociálních věcí i sociálního odboru krajského úřadu," vysvětluje Mirek Rafaj.

O co konkrétně šlo? Rodina například žádala o pomoc s přípravou jídla. Nešlo o krmení a přímý kontakt s dětmi, ale o to, aby pečovatelka mohla z ledničky vyn- dat nachystaný oběd, ohřát jej a podat manželce. To ale pečovatelka odmítala s tím, že to nemá v popisu práce. Stejně tak například dát dítě na nočník.

Zlínská Charita se podle ředitele Vlastimila Vajďáka řídila metodikou neoficiálního stanoviska ministerstva. „Je pravda, že byly rozpory ve výkladu podle zákona. Nyní metodiku podle oficiálního stanoviska budeme předělávat a řídit se jí," konstatuje ředitel. Vysvětluje tak, proč docházelo k neshodám.

Manželé Rafajovi původně počítali, jako mnozí nastávající rodiče, že se jim narodí jedno dítě. Po několika týdnech těhotenství Jitky se však na ultrazvuku dozvěděli, že potomky očekávají hned dva. O to větší překvapení přišlo po dalších čtrnácti dnech: dozvěděli se, že mladá rodina bude pětičlenná, nastávající rodiče očekávají trojčata.

„I když to jsou s nimi doslova dostihy, máme přesto všechny moc rádi. Neumíme si představit, že bychom jednu z nich neměli. Ale péče o ně je vážně náročná. Když to řeknu upřímně, nemám čas si zajít ani na záchod," přiznává maminka malých trojčátek.

O děti se stará nepřetržitě. Na odpočinek či několikaminutový relax nemá maminka prakticky čas. Nejnáročnější období přitom bylo hned po narození děvčátek, první dva měsíce totiž všechna strávila kvůli zdravotním komplikacím v nemocnici. Objevily se u nich problémy způsobené právě jejich nedonošením. Lucka, Eliška a Terezka trpěly silnými střevními kolikami, při jídle měly bolesti, špatně přibíraly.

V nemocnici jim nastavili režim, že je po třech hodinách musí krmit.

„Bylo to krušné období pro nás všechny. Museli jsme jim neustále hlídat jídlo, vážit je, zaznamenávat údaje o jejich hmotnosti. Jedno krmení zabralo hodinu a půl. Potom jsem je uspala a zbývala jen nějaká ta hodinka a půl do dalšího krmení," vzpomíná Jitka Rafajová.

Úklid domácnosti musel jít stranou, kvůli přísným hygienickým požadavkům musela všechno pro dětské jídlo sterilovat, do toho všeho pak s dcerkami několikrát za den cvičit Vojtovu metodu. „Byly to opravdu jen tři hodiny spánku za celý den a hotovo. Byli jsme unavení, nevyspalí," potvrzuje také tatínek holčiček Mirek Rafaj.

Právě tehdy byla pro nové rodiče hodně důležitá charitní pomoc: do jejich domácnosti docházely proto pečovatelky Charity Zlín. Ze začátku jim pomáhaly s tím, co bylo potřeba, ulehčily jim výrazně od každodenních starostí.

Kvůli výše zmíněným problémům s vedením Charity se však rozhodli rodiče s nimi přestat spolupracovat. „Nyní nám některé věci unikají. Nemáme například utřený prach, nestíhám s jinými lidmi komunikovat, je toho celá řada, na co se nám nedostává čas," vysvětluje maminka.

Děti jsou už pohybově samostatné. Když je ale nechá jen pár minut o samotě, mohou si lehce ublížit. „Mají se vzájemně moc rády, na druhou stranu se také umí do sebe snadno pustit. Když se jim věnuji, třeba jim čtu a mají moji pozornost, jsou v pohodě," říká s úsměvem maminka.

Při procházce nebo při nakupování či návštěvě lékaře čelí však maminka řadě problémů. „Každá z holek váží už kolem deseti kil, do toho něco váží i trojkočárek. Celkem je to tak nějakých pětačtyřicet kilo," vyčísluje Jitka Rafajová.

„Nechceme, aby za děti někdo přejímal zodpovědnost. Oproti současnému zákonu by se však mělo změnit to, aby k nim pečovatelky mohly mít trošku blíže. Například když je u nich matka a krmí je, aby mohly pomoci a společně krmit, případně je dát na nočník. Podle aktuálního zákona je na ten nočník nesmí ani posadit, nemohou jít na procházku s matkou. Jde o asistenci. Teď se to snad všechno díky nové metodice změní a rodičům vícerčat se více uleví," doufá Mirek Rafaj.

Autor: Jarmila Kuncová

20.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
1 44

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení