„V dnešní době, kdy není moc peněz nazbyt, hledají lidé opravdu co nejlevnější dovolenou,“ sdělila Livie Hořanská z CK Valaška ve Valašském Meziříčí.

I z toho důvodu u nich nejčastěji lidé volí dovolenou v Chorvatsku, kam většinou jezdí autobusem. Ekonomickou krizi klientů pociťují i v Rožnově pod Radhoštěm.

„Někteří lidé jdou opravdu vyloženě po cenách. Podle nich si dovolenou vybírají,“ potvrdila Iveta Vojkůvková z rožnovské cestovní kanceláře Jokratour, kde se klienti nejvíce doptávají po dovolené v Řecku a Bulharsku.

„V případě Řecka jsou časté i dotazy na bezpečí a rizika,“ připomněla tamní nedávné nepokoje, které se promítly i do zájmu o dovolené. „Vloni bylo na toto téma před dovolenou hodně dotazů, letos už to tak akutní asi nebude,“ dodala.

Kdysi populární Egypt a Tunis po nepokojích netáhnou

S ještě větší nedůvěrou se lidé dívají pochopitelně na dovolenou v Egyptě či Tunisu. „Skutečně o tyto země není zájem. U nás vede v oblíbenosti momentálně Turecko,“ vysvětlil majitel cestovní agentury J-Tour ve Zlíně Ivan Jurásek.

Lidé se podle něj o dovolené v těchto zemích rozhodnou již předem. „Buď si je zvolí, anebo ne. Chodí k nám již rozhodnutí a o nějakých problémech či rizicích nediskutují,“ doplnil Jurásek s tím, že cena dovolené rozhoduje o zájmu klientů až v devadesáti procentech případů.

Se současnými problémy s dovolenými v severoafrických zemích se potýkají i ve zlínské společnosti Contitravel. Stejně jako v předchozím případě, i tady je nahrazuje zájem o Turecko. „Situaci v Egyptě a Tunisku lidé znají z médií. Poptávka po nich klesla,“ potvrdila tamní pracovnice Romana Kubešová, která za jejich nejoblíbenější destinaci považuje Chorvatsko. „Dovolenkáři tam míří většinou autem po vlastní trase,“ doplnila s tím, že na cenu dovolené opravdu hledí většina zájemců.

„Jde spíše o poměr ceny a kvality služeb,“ myslí si naopak Lenka Kyšáková, která vede cestovní agenturu KvL v Bystřici pod Hostýnem a podobně to vidí i v Kroměříži.

Klasická rodina musí vše násobit čtyřmi

„Někteří pátrají po nízkých cenách, ale záleží vždy na typu klienta,“ vysvětlil majitel kroměřížské Marion-tour Vojtěch Formánek. Názor má jiný i na dovolenou v Egyptě. „Ceny teď momentálně tamním dovoleným nahrávají,“ myslí si.

Podle Vandy Masařové z cestovky Senza v Uherském Hradišti zajímá cena dovolené zejména rodiny. „Klasická rodina musí všechno vynásobit čtyřmi a hodně takových si tedy dovolenou řádně promyslí,“ sdělila s tím, že se s takovými případy setkává pravidelně.

Ještě o větší touze po nejnižších cenách může mluvit Dagmar Polehňová z uherskohradišťského J.D.Tour. „Často přijdou lidé a chtějí super ceny, které viděli někde na letácích, a mnohdy i nižší. Musím jim potom vysvětlovat, že už je hlavní sezona a podobně,“ podotkla.