„Z veřejně dostupných zdrojů, ani z osobních sdělení členů hnutí STAN Zlín, nemáme žádnou informaci o tom, že by bylo vedeno vyšetřování nebo trestní stíhání proti jakékoliv osobě v rámci našeho působení ve vedení města Zlína nebo v městských společnostech,“ stojí v prohlášení STAN Zlín s tím, že celá kauza s týká pražského Dopravního podniku a společností ve Středočeském kraji.

„Proto odmítáme přijmout veřejně rozšířenou rétoriku, že kdokoliv se znal s panem Michalem Redlem je automaticky zapojen do kauzy „Dozimetr“. Tato kauza se netýká vedení města Zlína, hospodaření města Zlína ani žádné městské společnosti,“ uvedlo hnutí.

Podle svých slov považuje STAN Zlín současnou kauzu za vážnou a činí všechny kroky k eliminaci negativních vlivů na hnutí.

„Nejsme si vědomi žádné situace, ve které by někdo činil neoprávněný nátlak na naše rozhodování, a to po celou dobu našeho dvanáctiletého působení ve vedení města Zlína,“ informovalo hnutí s tím, že že vedení oblastního sdružení STAN Zlín svolá v srpnu mimořádný volební sněm.

Hrací automaty. Ilustrační foto.
Zlín se podívá na příjmy z hazardu. Reaguje tak na Redlovu kauzu

Dosazování lidí do městských společností

Opoziční hnutí Zlín 21 vyzvalo na posledním zasedání zlínského zastupitelstva městskou radu a hnutí Starostové a nezávislí, aby prověřilo členy STAN a jím nominované zástupce v městských a příspěvkových organizacích.

„Každá krize přináší příležitost vyčistit prostředí,“ řekl k výzvě zastupitel Čestmír Vančura (Zlín 21) v narážce na nedávné vyjádření předsedy STAN Víta Rakušana, podle kterého by se mělo hnutí odstřihnout od lidí, kteří by mohli být s Redlem v kontaktu.

Obdobně se vyjádřil také primátor Jiří Korec (ANO), který řekl, že podobná výzva proběhla také na městské radě.

„Situaci, která je v současné chvíli kolem hnutí STAN vnímáme. S našimi zlínskými kolegy ze STAN jsme se o tom bavili a jsme dohodnuti, že nám k tomu dají své vyjádření do konce měsíce,“ uvedl primátor.

Policisté odvádějí v pátek 17. června 2022 lobbistu Michala Redla u soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku.
Bývalí elitní detektivové: 20 let říkáme, co je podnikatel ze Zlína Redl zač

Byli pod nepřetržitou kontrolou

Zlínský STAN se ve čtvrtek proti obviňování z účelového dosazování lidí do městských společností ohradil. Jednou z diskutovaných osob byl například podnikatel Radek Majc, který byl zároveň opatrovníkem Michala Redla.

Majc byl letech 2011 až 2019 jednatelem v Technických službách Zlín a Technické služby Zlínsko.

„V roce 2011 byl poprvé pan Radek Majc na post jednatele společnosti navržen politickým hnutím M.O.R. a nikoliv hnutím STAN. V dalším volebním období pokračoval ve funkci jednatele nově rozdělených společností po svém čtyřletém působení. Od roku 2019 nepůsobí pan Radek Majc v žádné městské společnosti,“ uvedlo hnutí ve svém prohlášení.

Radim Holiš a Petr Gazdík
Hejtman pálí do Gazdíka kvůli Dozimetru. Nevidí si do úst, kontruje exministr

V souvislosti s Redlovým podnikáním také několikrát zaznělo jméno Václava Petráska, který byl jedním ze sedmi členů představenstva společnosti VaK Zlín, kam ho v roce 2019 navrhli právě Starostové a nezávislí.

„Hnutí STAN Zlín považovalo tohoto kandidáta za vhodného odborníka s odpovídající právní erudicí, protože v době jeho nominace probíhalo ve VaK Zlín mnoho soudních sporů. Po zjištění aktuálních informací byl pan Václav Petrásek hnutím STAN Zlín okamžitě kontaktován,“ stojí v prohlášení s tím, že Václav Petrásek sám navrhl své odstoupení z funkce člena představenstva VaK Zlín se zdůvodněním, že osobně nechce svým dalším působením poškozovat jméno STAN.

„Radek Majc i pan Václav Petrásek byli po celou dobu ve svým funkcích a pozicích pod nepřetržitou kontrolou ostatních členů vedení společností a dozorčích rad. Ve všech těchto společnostech byly prováděny opakovaně audity a kontroly, které nikdy nezjistily a neupozornily na žádné zásadní nedostatky nebo problémy ve vedení společností,“ uvedlo hnutí na sociálních sítích.