Vysoké ceny pohonných hmot se v regionu nijak výrazně neprojevily. Nyní se snížily, ani to ale obyvatele Zlínska příliš neovlivnilo

Většina lidí cestuje svými auty pořád stejně, bez ohledu na to, zda za benzin platí o korunu či dvě více nebo méně. Autobusoví dopravci zase vzkazují, že ceny jízdného ani kvůli levnější naftě nesníží.

Autobusy nezlevní

Kdo by čekal, že v autobusech během rapidního zdražování pohonných hmot alespoň přibylo lidí, mýlil by se. „Meziročně nám ubylo cestujících o dvě procenta. Těžko říct, zda raději přesedlali na individuální dopravu, obzvlášť v době, kdy byl benzin stále dražší," krčí rameny ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

ČSAD Vsetín letos po dlouhých letech zdražila jízdné, a to o deset procent. Dohnaly ji k tomu právě vysoké ceny nafty a také jednotná DPH. A cestujících ubylo o dalších pět procent. Nyní, kdy cena nafty klesla a pravděpodobně ještě klesat bude, ale cenu jízdného rozhodně snižovat nehodlají. „Cena ropy stoupala roky. To, že teď konečně trošku zlevnila, pro nás nic neznamená," dodává Holubář.

Trochu nečekaný pokles počtu cestujících hlásí také kroměřížský dopravce Krodos Bus. Jeho zástupce Vladimír Dostál to ale přičítá spíše přetrvávající vysoké nezaměstnanosti v regionu. Snižovat ceny jízdného se také nechystají. „Nehledě na nynější zlevnění pohonných hmot jsou stále výrazně vyšší než vloni," uvedl Dostál stejný důvod jako zástupce ČSAD Vsetín.

Cestování autem omezilo 15 % lidí

Průměrné ceny pohonných hmot v posledních týdnech sice klesají, jsou ale stále vyšší, než byly na začátku letošního roku. Benzin od ledna zdražil průměrně o 1,36 Kč za litr na aktuálních 36,41 Kč. Nafta podražila o 0,17 Kč na 35,67 Kč za litr. Většina řidičů ovšem přesto cesty autem nijak neomezila. „Auto využívám pořád stejně. Snažím se ale cestovat i městskou hromadnou dopravou či na kole, ale to jsem dělal už i dříve," prozradil Deníku motorista Matěj Šebek ze Slavičína.

Na toto téma Deník včera provedl mezi čtyřicítkou obyvatel Zlínska drobný průzkum. Pouze patnáct procent respondentů, čili šest ze čtyřiceti dotázaných, v době nedávného zdražování omezilo cestování autem. Zbylá většina si s vyššími výdaji těžkou hlavu nedělala.

Pohonné hmoty za poslední týdny v kraji zlevnily o korunu. A ceny budou padat i dál

/ROZHOVOR/ Mnozí šoféři už tomu ani nevěřili, nakonec se ale přece jen dočkali. Po několika měsících, kdy ceny pohonných hmot neustále stoupaly, šly v minulých dnech konečně dolů. Potvrzuje to pro Deník i analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Klesají opravdu ceny pohonných hmot? O kolik už zlevnily?

V posledních týdnech ceny pohonných hmot v Česku opravdu klesají. Zlevňování se pohybuje v řádu desetihaléřů. Cena benzinu se za poslední měsíc snížila o 87 haléřů na 36,41 Kč za litr, cena nafty poklesla o 82 haléřů na 35,67 Kč za litr. Výjimkou nebyl ani Zlínský kraj, na jehož území se snížily v případě benzinu o 1,11 Kč na 36,39 Kč za litr, v případě nafty o 1 korunu na 35,52 Kč za litr.

Z jakého důvodu šly ceny dolů?

Příčinou poklesu je prudký propad ceny ropy na světových trzích, který se projevil i na cenách benzinu a nafty na burze v Rotterdamu a následně i u českých čerpacích stanic. Pokles cen nicméně tlumila koruna, která oslabovala vůči americkému dolaru.

Jaký je výhled na letní prázdniny? Zlevní ještě pohonné hmoty?

Výhled pro nejbližší dny a týdny je pro české motoristy prozatím příznivý.

Cena ropy na světových trzích pokračuje v poklesu a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ceny u našich čerpacích stanic měly v nejbližších dnech zamířit vzhůru. Prozatím je pravděpodobnější scénář stagnace či další pokles.

O kolik celkem šoféři platí více za pohonné hmoty od začátku letošního roku až doposud?

Průměrné ceny benzinu se v Česku od ledna zvýšily o 1,36 Kč na aktuálních 36,41 Kč za litr. Nafta pak podražila o 0,17 Kč na 35,67 Kč za litr.