Padesáti tisíci byla například ohodnocena tabulka od Jana Saudka s názvem Those Were the Days.

Aukce klapek, jedna z nejprestižnějších akcí doprovodného programu festivalu, se v pátek konala v aule zlínské univerzity. Dražitelé museli počítat s vyvolávací cenou tři tisíce korun.

Jedním z nich byl například David Libiger z Prahy, který se může nově pochlubit tabulkou za šestadvacet tisíc korun.

„Vybral jsem si od Barbary Issy Wagner Perný den. Bude to má první klapka a vystavím si ji na důstojné místo v obýváku. Příště určitě přijedu zas,“ pousmál se kupec.

V dražbě naopak letos neuspěl Ladislav Buchta ze Zlína, který už má doma klapky tři.

„Měl jsem vytipované dvě, od Ladislava Hodného a Jaroslava Škarohlída. Byl jsem ale ochoten za ně dát do sedmi tisíc. Ostatní však dali více, tak to zkusím příště,“ poznamenal.

Podzimní zahradu od Jaroslava Škarohlída si nakonec odnesl za osm a půl tisíce Martin Růžička ze Zlína.

„Nakupuji každý rok. Klapek mám doma nějak do desíti, takže tuhle si přidám k ostatním na zeď,“ prozradil Růžička. Nejdražší, kterou doma má, jej prý vyšla na šedesát tisíc.

Dražit přišel i poslanec za ČSSD Zdeněk Škromach. „Ke třem, co už mám doma, mi přibude klapka od Marie Axamitové Filmové snění, za kterou jsem dal čtrnáct tisíc. Je to příspěvek na mladé filmaře,“ poznamenal Škromach.

Minisalon filmových klapek se koná v rámci zlínského festivalu už dvanáctým rokem. Za celou dobu jich bylo rozdáno, namalováno a vydraženo téměř dvanáct set.

Počet klapek i výtěžek každým rokem roste. Loňských 128 tabulek vyneslo přes dva a půl milionu korun. Nejdražší se stala Touhy plná, klapka rozevřená od Libora Vojkůvky za 199 tisíc.

Stejně jako loni se budou z výtěžku těšit mladí filmaři z Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně na natáčení jejich absolventských fil­mů.