„Vždycky jsem měla hodně kudrnaté vlasy, což mě příšerně štvalo," říká učitelka otrokovické Základní školy Mánesova.

K dredům přišla před lety docela zvláštním způsobem: pořídila si je současně s novým kyčelním kloubem, čímž se kudrliny rázem srovnaly.

„Je mi to stylově blízké, přestože si uvědomuji, že je to spíše záležitost mladších," podotýká Ivana Řezníčková.

„Školáci se mě občas ptají, jak se s takovými dlouhými dredy žije, co se s tím dělá. Mají samozřejmě své plusy i minusy. Rozplést se nedají, to je ten problém," usmívá se učitelka.

Když se dredů jednou bude chtít zbavit, musí si vlasy nechat odrůst a ostříhat nakrátko.

„Jsou už tak zacuchané, že je nerozčešete. Je možné je zkrátit, kousek rozčesat, ale rozhodně ne celé," říká učitelka.

Na údržbu ale dredy příliš náročné nejsou.

Zhruba jednou za tři měsíce navštíví svou bývalou žačku kadeřnici, která jí je upravuje, aby trochu vypadaly. Jinak jsou takříkajíc bezúdržbové. Při jejich umývání jenom spotřebuje Ivana Řezníčková hodně šamponu.

„Když jsou dredy dlouhé, je dlouhý a náročný i proces umývání. A taky dlouho schnou. Jelikož se mi pokazil fén, používám na ně lehce tavnou pistoli. Jen je tím trošku přesušuji," přiznala kantorka.

Dredy jsou i důvodem, proč říká, že musí rok co rok k moři. „Miluji totiž jejich dezinfekci ve slané vodě," vysvětluje se smíchem otrokovická učitelka.

Každý rok plánuje, že si dredy nechá ostříhat a každý rok od toho upustí.

„Byl by to asi navždy konec. Kdybych k tomu sáhla, musela bych si je nechat ostříhat před letními prázdninami, aby vlasy za ty dva měsíce trošku porostly. Jinak by to byl velký šok, když pracujete veřejně," podotýká.

Dredy si pořídila v době, kdy už ve škole učila, případným problémům kvůli účesu nečelila. Navíc školní kabinet sdílí s kolegou, který má rovněž na kantora nezvyklé vlasy: má je dlouhé, bigbítové.

„Náš pan ředitel si všímá jiných kvalit, než je vzhled," těší učitelku.

ZŠ Mánesova má družební školu ve slovenské Dubnici. S tamními učiteli mají otrokovičtí hezké vztahy. Ivaně Řezníčkové a jejímu kolegovi však pokaždé říkají, že by u nich neprošli. Prý kvůli tomu, co mají na hlavě.

Učitelka s dredy je absolventkou školy, kde nyní učí. Na druhém stupni má na starosti výtvarnou výchovu, jejíž hodiny maličko doplnila. Z některých obrázků, kreseb a maleb s žáky vytváří v ateliéru animované filmy.

„Má to pěknou návaznost na Zlín a ateliéry a je to ideální propojení moderních technologií s výtvarnem," dodává pedagožka.