Na Zlínsku roste zájem o dřevěnice

„Zájem o dřevěnice je obrovský. Ceny se pohybují od půl až po dva a půl milionu korun. Záleží na dostupnosti chalupy v zimě a na nutných úpravách,“ uvedla Anna Zvonková ze zlínské realitní Agentury Zvonek. Stejnou zkušenost má i Eva Hložková z kanceláře Reality Blankyt Zlín. „Lidé dřevěnice kupují, i když jsou v opravdu zuboženém stavu. Po rekonstrukci většinou získají stylové bydlení na úrovni,“ potvrdila.

Život v dřevěné chalupě si pochvalují všichni, kteří si ji pořídili. „Dřív jsme byli v cihlovém půldomku, to se nedá srovnat. Teď máme doma mnohem lepší vzduch, stavení nikdy nevymrzne tak jako zděný dům a rychleji se v zimě vytopí,“ vyjmenovala výhody roubenek Jana Chovancová z Držkové na Zlínsku. „A když se opřete o zeď, nikdy vás nestudí,“ dodala s úsměvem.

Její slova potvrzují i odborníci. „Dřevo je jedinečný přírodní materiál. Nejenže dobře vypadá, výborně například tlumí i zvuk a má dobré tepelně izolační vlastnosti. Přitom všem však dýchá. Bydlení v dřevěnicích je ideální pro alergiky,“ uvedl stavební inženýr Jiří Miklášek ze Zlína.

Malebné dřevěnice na Zlínsku v posledních pár letech dokonce i přibývají. Jedna vyrostla například v Jestřabí na Zlínsku. „Je postavená tradičním způsobem. Loni se začala budovat, teď už práce spějí k závěru. Zbývají poslední úpravy interiérů, například dodělat klasická kachlová kamna,“ prozradil starosta obce Pavel Šuráň.

Bydlení v dřevěnici s sebou nese i rizika. „Nejsou nijak velká, problémy jsou četnější u rekreačně využívaných objektů,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

„Chalupy stojí většinou v ne příliš dobře dostupných oblastech, čímž se dojezdové časy záchranářů prodlužují. Lidé by měli dbát na to, aby v dřevěném domku měli hasicí přístroj a dobrý přívod vody,“ poradil Mitáček s tím, že k požárům dochází nejčastěji při špatném postupu při topení. „Ročně máme deset až dvacet výjezdů k dřevěnicím. Většina z nich je v zimě,“ upřesnil mluvčí.

Dobře provedená dřevostavba vydrží zcela bez ošetření v dobrém stavu nejméně šedesát let, při kvalitní ochraně proti vlhkosti pak i podstatně déle.