Mluvčí zlínské policie Jana Bartíková potvrzuje, že počet lidí, kteří jsou schopni nelegálně vyrobit pervitin, roste. „Důvodem je snadný přístup k návodu i různým chemickým látkám a lékům,“ sdělila Bartíková. K výrobě pervitinu není potřeba nic zvláštního – varná miska, lžička a potom běžně dostupná léčiva. Recept na přípravu drogy není těžké sehnat na internetu.

„Letos policie na Zlínsku zabavila už osm varen, na dalších případech dále pracuje,“ uvedla mluvčí. Produkce drog se stahuje z měst spíše na venkov, právě tam se kriminalistům podařilo v dubnu zadržet čtyři mladíky. „Nachytali je ve Lhotce u Tečovic v opuštěné kůlně přímo při činu,“ řekla mluvčí Bartíková.
Domácí výroba drog je oblíbená zejména z finančních důvodů. „Cena gramu pervitinu i heroinu se ve Zlíně pohybuje kolem tisíce korun, kokainu dokonce kolem dvou a půl tisíce za gram,“ konstatoval Petr Netočný ze zlínského K-centra, které pomáhá drogově závislým lidem.

Rizikem při užívání podomácku vyrobených drog je, že mohou být nekvalitní. Zdraví pak škodí ještě mnohem více, než je u konkrétní omamné látky běžné. „Mnozí lidé si bohužel díky nekvalitnímu materiálu strašně ubližují,“ konstatoval Jiří Mareček. Ten je předsedou občanského sdružení Grunt, které pomáhá narkomanům v odvykání a v návratu do běžného života.

Již zmiňovaný devětadvacetiletý Zlíňan z nekvalitní drogy od kamaráda obavy nemá. „Dělá to dobře, takže beru jenom od něj. Většina vařičů, co znám, jsou celkem zoufalci, kteří do várky klidně můžou přimíchat cokoliv,“ řekl mladík s dodatkem, že nechce nic riskovat.

Podle krajského protidrogového koordinátora Karla Gáby stále častěji drogu vyzkoušejí i děti školního věku. „Nejoblíbenější je pervitin, a to především u dětí druhého stupně základní školy a na středních odborných školách,“ sdělil Gába.

I přesto, že počet uživatelů drog v regionu podle odborníků roste, vyjíždějí záchranáři k narkomanům jen výjimečně. „Jedná se většinou o abstinenční syndrom, který je spojen především s psychickými problémy pacienta,“ konstatoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.
Klasické předávkování drogou není podle něj příliš časté.

ZDE> PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV ZE ZLÍNSKÉHO REGIONU