VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Držitelů zbraní přibývá, přesto podle psychologa není důvod k obavám

Zlínský kraj - /HLASUJTE V ANKETĚ/ Počet zájemců o získání zbrojního průkazu stoupá. Přesné počty žadatelů či přímo držitelů v našem regionu však policie Zlínského kraje nesdělila. Podle luhačovického psychologa Miroslava Krejčíře ale není narůstající počet legálně držených zbraní důvod k obavám, že by je jejich držitelé zneužívali k páchání trestné činnosti.

21.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Psycholog: V mezních situacích se nikdo nechová zcela běžně

V poslední době zasáhly náš kraj dvě události, i když každá situace byla jiná a každá dopadla jinak. Připomeňme si střelbu v Uherském Brodě, kde rukou šíleného střelce zahynulo osm lidí. Na druhou stranu tady máme střelbu šestačtyřicetiletého muže v Napajedlech, který tak řešil svůj problém s exekutory v jeho bytě. Vidíte tyto útoky jako varující a mohly by se podle vás tyto případy množit? Myslíte, že by pomohlo, kdyby například získání zbrojního průkazu bylo méně dostupné?

Máme v Česku na tři sta tisíc držitelů zbrojních průkazů, proto procento spáchaných trestných činů není v celkovém počtu až tak vysoké. Proto nevidím důvod, aby se ohledně držení střelných zbraní prováděly rozsáhlé omezující kroky.

Takže jste zastáncem toho, že zase takové nebezpečí, kdy dojde k těmto vyhroceným situacím, nám nehrozí?

Co se týká držení zbraní, osobně toho nejsem zastáncem, protože je to podle mne negativní. Přesto například můj syn si zažádal o zbrojní pas, neboť se za současné vyhrocené mezinárodní situace cítí ohrožen. Určitě ale můžeme říct, že neplatí, že kolik lidí zbraň vlastní, tolik jich s ní spáchá trestný čin.

Mohou podle vás zprávy z médií vyvolávat u lidí strach, který řeší tím, že se zajímají o získání zbraně?

Ne tak média, ale spíš negativní, nepřesné a pozdní zprávy daleko od reality, které z nich občas vycházejí. Příkladem je sousední Německo, kde nepublikovali ihned, jaká tam vznikla situace s obtěžováním žen.

Jaký typ člověka by podle vás neměl být vůbec držitelem zbraně a zbrojního průkazu?

I když neznám přesně zákon o zbraních, myslím si, že mezi takové patří rozhodně psychicky nemocní lidé a ti, kteří mají záznam v trestním rejstříku.

Může podle vás člověk v relativní pohodě najednou mít zkrat, cítit se frustrovaně, vezme zbraň a pak si to jde se světem „vyřídit" ?

Pokud člověk bude chtít zneužít zbraně, tak to udělá. V tom mu nikdo nezabrání. Nutno říct, že většinou to nejsou držitelé zbrojního průkazu. Problém bych viděl ve dvou rovinách. V té první se jedná o duševně nemocné lidi, kteří se odmítají léčit, jako to bylo v případě střelce z Uherského Brodu nebo ženy, která, i když nožem, zavraždila šestnáctiletého studenta. Tam bylo jasně vidět, že když je člověk patologický, nepotřebuje střelnou zbraň. Ve druhé rovině jsou to pak lidé, kteří se cítí být zahnáni do kouta a cítí se bezbranní. Potom řeší tuto situaci způsobem, který bych nikdy nedoporučoval.

S tím souvisí i pravidelné lékařské prohlídky, myslíte, že u držitelů zbrojních průkazů by měly probíhat častěji a ne jen při jejich obnově?

Jak jsem řekl, i když neznám zákon o zbraních, tak si myslím, že by měly být častější, a to po dvou, třech, maximálně po pěti letech. Nikdy nemáte záruku, že se stav držitele zbraně nezmění. Ruku na srdce v mezních situacích se nikdo nechová jako v běžném životě.

Zbraňová perioda: žádostí přibývá vždy v pátém roce

Vsetín -  Na Vsetínsku zajišťuje výcvik žadatelů o zbrojní pas bývalý ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák. Poznamenal, že během loňského roku se počet žadatelů o zbrojní pas zvýšil. „Je jich skutečně o poznání více. Zaznamenáváme také zvýšený zájem o účast v kurzech bojových umění," prozradil Nikolaj Martinák.

Větší zájem obyvatel regionu o střelecký výcvik ale výhradně s uprchlickou krizí nespojuje. „Svou roli zde sehrává zejména celková situace v Evropě," míní Martinák.

Podle policejní mluvčí Lenky Javorkové ve zvýšeném zájmu o zbrojní pasy hraje roli ještě jeden faktor. „Podle dlouhodobých policejních statistik lze zvýšený zájem o zbrojní průkazy sledovat každých pět let. A loňský rok byl zrovna tím pátým rokem," poznamenala policistka Lenka Javorková. (mib)

K získání zbrojního průkazu je potřeba splňovat následující:

  • Pobyt na území České republiky
  • Zdravotní způsobilost posudek od praktického nebo závodního lékaře, ne starší než 3 měsíce
  • Dosažení předepsaného věku obecně se jedná u skupin A, D a E o věkovou hranici 21 let, pro skupiny B a C je požadovaný věk 18 let
  • Odborná způsobilost zkouška z teorie a praktická zkouška před komisařem
  • Bezúhonnost
  • Spolehlivost
  • Způsobilost k právním úkonům
  • Pro získání zbrojního průkazu skupiny C nemusí být žadatel vlastníkem platného loveckého lístku
Doba platnosti zbrojního průkazu je 5 let pro průkazy vydané do konce května 2014 a pro průkazy vydané od 1. července 2014 je platnost zbrojních průkazů podle nového zákona 10 let. Zbrojní průkaz lze vydat podle posudku o zdravotní způsobilosti s dobou platnosti kratší než 5 let podle starého zákona, respektive 10 let podle nového zákona. Žádost o prodloužení zbrojního průkazu podává držitel příslušnému útvaru policie nejméně 2 měsíce a nejdříve 6 měsíců před uplynutím doby platnosti zbrojního průkazu. K žádosti se připojuje pouze posudek o zdravotní způsobilosti ne starší než 3 měsíce a 1 fotografie, doklad o odborné způsobilosti se k žádosti o prodloužení již nepřipojuje. Pokud držiteli platnost zbrojního průkazu propadne, musí opakovat kompletně celý proces k získání nového zbrojního průkazu, jako kdyby o zbrojní průkaz žádal poprvé (žádost, zkoušky, lékař atd.) Nový doklad je vydán výměnou za průkaz dosavadní, s dobou platnosti navazující na dobu platnosti stávajícího platného zbrojního průkazu a platí do doby uvedené v lékařském posudku. Držitelé zbrojního průkazu skupiny D jsou povinni se podrobit lékařské prohlídce každých 5 let, ostatní držitelé zbrojních průkazů skupin A, B, C a F (pyrotechnici) při obnovení platnosti zbrojních průkazů jsou povinni podrobit se lékařské prohlídce jednou za 10 let. 

Amnestie umožnila legalizaci výzbroje držené bez povolení

JIŘÍ KORDOVANÍK

Region - Více než sto let stará pistole Steyer či revolver, který používal jeden z nacistických důstojníků. I takové historické skvosty odevzdali lidé policistům v Uherském Hradišti v roce 2014 v době šestiměsíční zbraňové amnestie. Během akce, kdy se majitelé mohli zcela beztrestně zbavit veškeré neevidované výzbroje, se uherskohradišťským policistům do rukou dostalo celkem 57 zbraní a 902 kusů střeliva. Některé kusy přitom pamatují vskutku historické události. Jednou z takových je například devítimilimetrová vojenská pistole Parabellum, jež spatřila světlo světa v Polsku.

„Zbraň byla vyráběna už před válkou, odevzdaný kus je válečné výroby a je opatřen nacistickým ověřovacím znakem i číslem přiděleným konkrétnímu důstojníkovi," uvedla mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová. Zajímavostí je podle jejích slov také pistole rakouské zbrojovky Steyer z roku 1907. Ta má místo zásobníku schránku, která je plněna shora municí z nábojového pásku. Tuto zbraň měla podle ní ve své výzbroji rakousko- -uherská armáda. „V obou případech se jedná o poměrně vzácné kousky. Jednoho takového steyera máme momentálně na prodejně," sdělil Radek Pelikán z prodejny v Rosicích, nabízející mimo jiné i zbraně z 2. světové války.

Mezi odevzdanými exponáty v Uherském Hradišti byly rovněž samonabíjecí včetně jednoranných pistolí, revolveru, malorážek, kulovnic, brokovnic, flobertky, několika hlavní, noktovizorů (pozorovací optiky pozn. red.) i samopalu. Tato akce většinou neunikne pozornosti myslivců, kteří mají ke zbraním velmi blízko. „Pokud je mi známo, z našeho sdružení aktuální amnestie nikdo nevyužil. Pokud někdo něco doma našel třeba po rodičích, nejspíš se toho zbavil už v předchozích letech," vyjádřil se předseda Mysliveckého sdružení Zlámanec Svárov Josef Hubáček. Odevzdané kusy nyní putují na balistickou expertizu, která prověří, zda s nimi nebyl spáchán nějaký trestný čin.

„Pokud se zbraní nebyl takový čin spáchán a také sama nepochází z nějaké trestné činnosti, může si ji její vlastník, v případě že je držitelem zbrojního průkazu, zaregistrovat. Ve většině případů tomu tak i je. Jinak se zbraň stává majetkem státu," nastínila další osud odevzdaných exponátů Milena Šabatová.

V pořadí již čtvrtá zbraňová amnestie trvala od 1. července do 31. prosince roku 2014. V tomto období se mohly beztrestně legalizovat zbraně kategorie A, B, C, D, jejich hlavní části nebo střelivo přechovávané bez patřičného povolení. V celé České republice bylo takto odevzdáno téměř 5800 zbraní a 470 000 kusů střeliva. Předchozí amnestie se uskutečnily v letech 1996, 2003 a 2009.

V Dobroticích si dávají pravidelně dostaveníčko elitní snipeři

Dobrotice - Střelci z policejních zásahových jednotek, letišť, armády, ale i civilní účastníci: do Dobrotic u Holešova se pravidelně dvakrát ročně sjede několik desítek elitních odstřelovačů na tradiční soutěž. „Jsou tady vítáni především kvůli porovnání sportovní střelby s profesionály," poznamenal loni na podzim pro Deník při zatím posledním setkání Zdeněk Stejskal, který na akci působí jako hlavní rozhodčí.

Kupříkladu právě loňská podzimní soutěž trvala od úterý do čtvrtka a každý den čekaly střelce disciplíny v pistolové a puškové části. Právě Zdeněk Stejskal se stará o náplň závodu a pokaždé se ho snaží nějak odlišit a dát mu jiný charakter. „Pokyny dáváme účastníkům vždy až těsně před samotnou střelbou a necháváme je tedy samostatně pracovat," přiblížil rozhodčí.

Například u bočně běžícího terče tak střelci až do poslední chvíle nevědí, který terč bude jejich. Jedna část soutěže pak bývá zaměřena na dlouhé čekání v lehu.

„Když dlouho ležíte v jedné poloze, začnou vás bolet krční svaly a uniká pozornost," řekl rozhodčí prestižních dobrotických závodů. (hed)

Autor: Jana Zavadilová, Redakce

Máte nebo zvažujete opatřit si zbrojní průkaz a zbraň?

Už mám zbraň i zbrojní průkaz

71 %

Mám zbraň a chci si zřídit zbrojní průkaz

1 %

Nemám, a chci si zřídit zbrojní průkaz a opatřit si zbraň

22 %

Nemám a ani nechci

7 %

Hlasovalo: 273

Anketa byla ukončena

21.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník nám fandí

DENÍK NÁM FANDÍ: Nový seriál představí sportovní týmy z regionu

Jitka Kretová a Michal Bartošek s dcerkou Rozárkou, která se narodila ve 25. týdnu. Vážila jen 670 gramů.
17

Dcerka se narodila ve 25. týdnu a vážila jen 670 gramů

VIDEO: Zlínský Neo Cup vynesl přes 419 tisíc

Pobavit se a ještě přispět na dobrou věc mohli o víkendu lidé na třetím ročníku benefiční akce Neo Cup. Výtěžek činil 419 521 korun a je věnován Novorozeneckému oddělení KNTB na péči o předčasně narozené děti. Podpořit ji přišla například Zdeňka Davidová ze Zubří.

Jiráček: Těžko můžeme zvládat zápasy, které z poloviny prospíme

ROZHOVOR / Věřili, že utnou dlouhou sérii Olomouce bez porážky a venku konečně urvou všechny body. Nic z toho se ale zlínským fotbalistům na oblíbeném Andrově stadionu nepovedlo. 

Jsme bázliví, málo běháme a dost kazíme, štve kouče Páníka

Dlouhé čekání na první letošní venkovní vítězství stále nemá konce. Zlínským fotbalistům k prolomení nepříznivé série remízy a porážek nepomohla ani reprezentační přestávka. Ševcům přitom v duelu s Olomoucí nahrála spousta faktorů.

Mach a Šebestová vyprodali Sokolovnu v Lípě

VIDEO / FOTO / Jednoznačný úspěch a chválu. To sklidili členové Ochotnického souboru Lípa v sobotu v podvečer v tamní Sokolovně: bylo tam beznadějně vyprodáno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT