Případ, který hýbe Zlínem. Lidé nesouhlasí, město chystá setkání.

„AŤ SE NIC NEZKRESLÍ“

Aktuální podrobnější informace o projektu ale odmítlo město Deníku prozradit.

„Poskytneme je až na veřejném setkání s občany čtvrti, aby nemohlo dojít ke zkreslení řady faktů, což se stalo výrazným při jeho první prezentaci před několika lety,“ vysvětlil mluvčí města.

Nesouhlas proti výstavbě 

„Proti plánované výstavbě centra jsme tenkrát sepsali petici, sešly se nám stovky podpisů,“ ukazoval ve středu Deníku organizátor petice Ondřej Slováček popsané archy s vyjádřením nesouhlasu proti výstavbě nového centra pro duševně nemocné v jejich čtvrti. Podle něj je petice stále platná a bude doplněna o další podpisy.

„Žádáme, aby byla pozastavena výstavba bytového komplexu sloužícího duševně postiženým na ulici Bratří Sousedíků, Zlín,“ zní hlavní požadavek petice. Její signatáři považují lokalitu, kde má nové centrum vyrůst, za nevhodně zvolenou.

Mimo jiné kvůli hustotě zástavby, také kvůli bezprostřední blízkosti MŠ, ZŠ a ZVLŠ, a dětského hřiště, které sousedí s plánovaným objektem.

„V přímé blízkosti už je velké množství podobných zařízení: Naděje (péče o lidi s mentálním postižením), Naděje (chráněné bydlení pro postižené), zvláštní škola Mostní, Horizont (Centrum služeb postiženým Zlín),“ připomínají mimo jiné petičníci.

JASNĚJI 29. DUBNA

Dokument v těchto dnech opět nabývá na významu. Nové vedení města chce v odloženém záměru pokračovat, na jednání zlínského zastupitelstva 25. dubna se má tímto bodem zabývat.

Strach o bezpečnost

„Pro nás je zásadní naše bezpečnost. Kdo nám ji zaručí ?“ ptají se obyvatelé ulice Bratří Sousedíků, ale i ulice Mostní.

„Navíc výstavba v tak úzké ulici zkomplikuje dopravu v ní, budeme muset jezdit objízdnou trasou. K tomu těžká stavební technika poničí komunikaci, její oprava se pak potáhne rok, dva?“ doplnil Ondřej Slováček, který se na magistrát s těmito body obrátil.

Ilustrační foto.
Drogový boss dopaden u kostela ve Valašských Kloboukách

„Zatím nemám odpovědi,“ uvedl pro Zlínský deník ve středu dopoledne. Město Zlín však s občany podle svého vyjádření chce komunikovat.

„Jde skutečně o plánovaný projekt a jednu ze zásadních investic na Letné.

Setkání s obyvateli se uskuteční

Z tohoto důvodu se uskuteční setkání s obyvateli této čtvrti, plánujeme ho na 29. dubna. Tam veškeré podrobnosti vysvětlíme, jak zájemcům, tak i médiím. Považujeme za vhodné se s obyvateli Letné setkat a odpovědět na veškeré jejich dotazy. Udělali jsme to i před pár roky a podařilo se řadu věcí objasnit, i když se nakonec tehdy projekt neuskutečnil,“ komentoval vývoj Zdeněk Dvořák.

AŤ JE DOHROMADY CO NEJVÍCE INFORMACÍ

Podle něj zainteresovaní pracovníci radnice dávají nyní dohromady maximální množství informací, od stavebně technických až po třeba dlouhodobou statistiku kriminality na Letné.

„Na veřejném setkání chceme tento projekt dát i do celkového konceptu rozvoje této čtvrti, do návaznosti na další investice,“ popsal Zdeněk Dvořák.

„Nechceme být nelidové, vím, že to tak vypadá. Ale pro nás je zásadní, kdo má v centru bydlet, bojíme se, aby nedošlo k nějakému neštěstí,“ vysvětloval organizátor petice Ondřej Slováček.

„Jednání s lidmi ze čtvrti Letná jsem již v minulosti měl a jejich obavy jsem vyvrátil. Naše organizace poskytuje služby osobám s duševním onemocněním ve čtvrti Letná již více než 11 let. Někteří obyvatelé vůbec nezaznamenali, že do sociálních služeb, které poskytujeme, tito lidé dochází. Dosud bylo soužití občanů a klientů CSP Zlín, o. p. s., bezkonfliktní a předpokládám, že tomu tak bude i nadále,“ věří ředitel organizace Milan Antoš.