Letos se do Dušiček promítla protiepidemická opatření přijatá kvůli šířícímu se onemocnění covid-19. Možnost vzdát úctu zesnulým vláda „nezatrhla“, lidé ale museli dostát platným omezením. Především dodržovat dvoumetrové rozestupy, nosit roušky a nepobývat na veřejně přístupných místech po více než dvou osobách s výjimkou členů jedné domácnosti.

Správci hřbitovů předem nabádali, aby lidé zamířili na místa posledního odpočinku svých blízkých mimo návštěvnickou špičku.

„Prosíme veřejnost, aby si letos k návštěvě hřbitovů v rámci Dušiček vybrala i jiné dny, než ty obvyklé. Větší koncentrace lidí na jednom místě významně zvyšuje riziko přenosu koronaviru. Jde o zdraví, na to je třeba myslet,“ vyzýval například Milan Macura, ředitel městské společnosti Pohřebnictví Zlín.

I přesto například na zlínský Lesní hřbitov zamířily o „dušičkovém víkendu“ stovky lidí. „Dalo se to očekávat. Ale myslím, že lidé se chovají rozumně. Neviděl jsem nikoho, kdo by cíleně porušoval vyhlášená opatření,“ všímal si v sobotu odpoledne jeden z návštěvníků hřbitova Milan Pavlík.

Také on přišel „posvítit“ na rodinný hrob. Přišel sám a na roušku také nezapomněl.

„Stejně ji teď nosíme skoro všude, ani tady mi nevadí,“ poznamenal.

Dušičky na Vsetínsku

Dušičky na Slovácku

Péče o vážně nemocné s covidem. Ilustrační foto
Nemocnice v kraji: O pacienty se nemá kdo starat, proto končí v Olomouci a Brně
Marie Hanáčková otestuje svoji příští profesi jako dobrovolnice.
Studentka pomáhá ve Zlíně, rozhovor už dávala i pro CNN