„Právě se rekonstruují oba válečné hroby a jejich nejbližší okolí. Když jsme před dvěma lety žádali o dotaci na jejich restaurování, netušili jsme, jak bude téma války aktuální,“ řekl starosta města Tomáš Chmela.

Rekonstrukcí již koncem minulého roku prošla centrální cesta hřbitovem, u níž hroby vojáků padlých v druhé světové válce na Slavičínsku leží. Podél ní byla také nově vysázená alej, která v létě poskytne stín a zlepší celkové klima prostoru.

Celkem půjde o investici za zhruba 200 tisíc korun, z nichž 80 % je hrazeno z dotace ministerstva obrany. Na podzim je pak plánována oprava hrobu obětí bombardování Slavičína, které se odehrálo v dubnu 1945. Tato investice bude plně hrazena z městského rozpočtu a vyžádá si další prostředky.

Osvobození Slavičína v roce 1945 si vyžádalo životy nejméně 12 rumunských vojáků, kteří padli v bojích okolo Slavičína, Hrádku, Rudimova a Lipové. Dalších pět místních obyvatel zahynulo těsně před koncem války při zbytečném bombardování 21. dubna.

Řada z těchto obětí mají hroby a pomníky na slavičínském hřbitově. Součástí obnovy válečných hrobů je také pomník 28 americkým letcům, kteří na Slavičínsku zahynuli při leteckém souboji v srpnu 1944.