Volební obvod zahrnuje jižní část okresu Vsetín a severní část okresu Zlín. Volební termín je společný s komunálními volbami. K urnám se jde o víkendu 10 a 11. října. Obhájí Alena Gajdůšková své senátorské křeslo i potřetí? 


„Voliči si rozhodnou kdo má dostatek energie, zkušeností, vlivu i pokory vůči nim, aby nejlépe dokázal hájit jejich zájmy a prosazovat náš region," řekla ke své kandidatuře Alena Gajdůšková.

Ta chce především pokračovat v započaté práci. V senátu se věnuje tématům školství a zdravotnictví. Je také pacientskou ombudsmankou. Jako jedna ze dvou žen bude Aleně Gajdůškové konkurovat zlínská advokátka Aloisie Jurkovičová, kterou do boje o senát nasadilo hnutí ANO. Dalším advokátem mezi nominovanými kandidáty je zlínský náměstek primátora Aleš Dufek. Ten kandiduje za místní sdružení Zlín 21, které však sestavilo pro komunální a senátní volby společnou kandidátní listinu s KDU – ČSL.

„Protože jsem zároveň komunální politik a advokát, znám problémy Zlínska a vím jaké nedostatky má náš právní řád," řekl ke své kandidatuře náměstek primátora. 
Někdejší ředitel dětského domova ve Zlíně – Burešově a nyní lékař v nemocnici v Uherském Hradišti Jiří Sýkora, přijal nominaci za občanské demokraty.

„Rád bych zabýval situací ohrožených dětí, ať už ze sociálně vyloučených oblastí nebo dětí zdravotně postižených. Možnosti náhradní rodinné péče v naší zemi nepovažuji za uspokojivé a rád bych se podílel na jejich zlepšení. Dalším tématem pak bude kultivace politické scény. Dokud se do politiky nevrátí slušnost a pokora, ničeho nedosáhneme," říká i někdejší náměstek zlínského primátora pro oblast zdravotnictví. Zkušenosti z politiky, ale i ze školství má zase kandidát KSČM Vlastislav Antolák. Jako bývalý poslanec a především pedagog by se rád zasadil o restart českého učňovského školství.

„Moje nezpochybnitelná profesní kariéra mi umožňuje posuzovat stav současného školství, to je priorita a nezanedbatelná. Stát, který nemá jasno v systému školství, nemá jasno v řadě dalších oblastí," říká kandidát KSČM.

Známé jméno bude usilovat o senát i v barvách Strany práv občanů. Ve volbách do krajského zastupitelstva se František Čuba dostal díky preferenčním hlasům z posledního místa až na první. Podaří se mu něco podobného i ve volbách do senátu.

„Záleží na voličích, jen ti mohou ohodnotit mou práci. Věnovat bych se chtěl obnově českého průmyslu a zemědělství," uvedl krajský radní František Čuba. Svého nominanta vyslali i Starostové a nezávislí. Ty bude ve volbě reprezentovat ředitel místní akční skupiny Slušovice, Vizovice a také místostarosta obce Lhotsko Petr Žůrek.

„Moje témata jsou kvalitní rozvoj obcí a měst, plná zaměstnanost, slušnost a pořádek. Podporuji a pomáhám v mé práci neziskovkám – hasičům, sportovcům, církvím, klubům maminek a seniorů a dalším spolkům," říká ke své kandidatuře. Zlínský magistrát včera přijal i poslední registrace především menších stran, které také vyšlou své kandidáty.

„Máme dvanáct přihlášených stran. Nyní vše budeme kontrolovat po formální stránce. Ještě mohou nastat změny," uvedl Tomáš Lang, vedoucí odboru kanceláře primátora. Magistrát konkrétní jména prozradit zatím nesmí, Deníku se však podařilo zjistit i dosud neoficiální kandidáty z dalších stran a hnutí.

Česká suverenita nasadila ředitele firmy a pedagoga Karla Nedbálka. Politické hnutí Nezávislí bude zastupovat advokát Jan Zlínský. Ženu poslala do boje politická strana Republika. O post senátorky bude usilovat Olga Křížová. Za Úsvit přímé demokracie kandiduje manažer Jan Bravenec. Luděk Maděra je ve Zlíně známé jméno, na které se zase spoléhá Česká pirátská strana.

Přehled kandidátů do Senátu pro okrsek 78

ČSSD - Alena Gajdůšková

Senátorka Alena Gajdůšková

KDU-ČSL a Zlín 21 - Aleš Dufek

Aleš Dufek

KSČM - Vlastislav Antolák

Vlastislav Antolák, kandidát do senátu za KSČM, volební obvod 78

ODS  -Jiří Sýkora

Jiří Sýkora, kandidát do senátu

STAN -Petr Žůrek

Petr Žůrek, kandidát do senátu za STAN, volební obvod číslo 78

SPO - František Čuba

František Čuba

Česká pirátská strana - Luděk Maděra

Luděk Maděra, Zlín, kandiduje za Českou pirátskou stranu jako nestraník.

Úsvit - Jan Bravenec

ANO 2011 - Aloisie Jurkovičová

Republika  - Olga Křížová

Česká Suverenita  - Karel Nedbálek

NEZ - Jan Zlínský