Akce s tímto názvem budou totiž rovnou dvě, každá s jiným pořadatelem a na jiném místě.

Původně totiž akci pořádalo dohromady Valašské sdružení Dúbrava a valašskokloboučtí výtvarníci. Postupně se ale přestali shodovat a jejich cesty se rozešly. Výtvarníci založili v květnu 2008 sdružení Valašské kumštování, kterému letos město přidělilo čtyřicetitisícový grant na pořádání stejnojmenné akce.

Druhá část zakladatelů ze sdružení Dúbrava vyšla s žádostí o příspěvek na Kumštování naprázdno.

„Prý to je kvůli tomu, že to nechceme pořádat v centru města na náměstí,“ kroutí hlavou Jarmila Stavinohová z Dúbravy.

Dodala, že už vloni se Kumštování konalo mimo centrum města. „Neudělali jsme to na náměstí před radnicí, ale v zastřešeném areálu u vlakového nádraží. Letos bychom to chtěli udělat na Královci,“ zmínila Stavinohová asi dva kilometry vzdálený kopec s rozhlednou.

To se ale podle místostarosty a zároveň předsedy grantové komise města Ladislava Tarabuse návštěvníkům nelíbilo.

„Byly na to takové rozpačité reakce. Chceme, aby Kumštování zůstalo na náměstí ve městě, jak chtějí lidé, proto jsme podpořili ty, kteří to na náměstí uspořádají,“ vysvětlil Tarabus.

Snahou o přístupnost pro co největší množství lidí se hájí i Jiří Ročák ze sdružení Valašské kumštování, které dostalo grant.

„Vyplynulo to tak nějak ze situace. Děláme tu akci pro lidi, takže to musí být co nejdostupnější, proto bude na náměstí,“ řekl výtvarník a učitel Ročák, který je zároveň i valašskoklo­bouckým radním.

Na konci června se tak bude konat Valašské kumštování pořádané sdružením Dúbrava mimo centrum města, začátek července pak bude vyhrazen pro Valašské kumštování na náměstí. „Akci si v malém provedení uděláme a budeme ji dělat dál. Bude to sice Kocourkov, ale co se dá dělat,“ uzavřela s povzdechem Stavinohová.