„Od loňského června jsme díky projektu, který se nám podařilo financovat v rámci takzvaných Norských fondů, začali pomáhat dalším dvaadvaceti rodinám,“ řekla vedoucí centra Dagmar Machová. Celkem už Educo pomáhá bezplatně téměř šedesáti rodinám ze Zlínského kraje.

„Naše tři terénní pracovnice se vydávají do jednotlivých rodin, aby pomáhaly matkám s postiženými dětmi ve věku do sedmi let,“ vysvětlila Machová. Dětem pomáhají v rozvoji různými pohybovými cvičeními a hrami, které se mohou naučit i maminky.

„Rodičům také půjčujeme různé didaktické hračky a vysvětlujeme, jak žádat instituce o zvýhodnění a přídavky,“ přiblížila pracovnice centra Jana Hunáková. Někdy také pohlídají dítě, aby si mohli rodiče například zařídit formality.

„Fungujeme ale i jako někdo, komu se maminky mohou svěřit a vypovídat se ze svých celodenních starostí o hendikepovaného potomka,“ vysvětlila Hunáková.

Cenná je pro mnohé rodiče prý také rada v běžných věcech. „Ať už jde o to, jak takto specifické děti naučit chodit na nočníček, nebo jak jej přimět k tomu, aby snědlo oběd,“ dodala.

Projekt, na který získalo centrum čtyřicet devět tisíc euro, umožnil i vydání informační brožury pro rodiče. „V publikaci jsou kromě rad odborníků otištěny také zkušenosti některých maminek,“ uvedla vedoucí centra Machová.

Středisko mohlo navíc dát odborně vyškolit zaměstnance například v metodě bazální stimulace, která dětem pomáhá v rozvoji, a uspořádat společná setkání rodičů a dětí.

V Educu pracuje pět lidí a sídlí ve zlínských Loukách. Funguje jako občanské sdružení.