Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekodotace: do kraje přiteklo 2,8 miliardy

Zlínský kraj – Zateplení škol, více zeleně v obcích, ale také nové kanalizace nebo čistírny odpadních vod. To vše podporují dotace z Evropské unie prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

10.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív Deník

Ve Zlínském kraji se za dva roky fungování programu dostalo nejčastěji na oblast Slovácka. „Byly schváleny dotace pro čtyřiadevadesát projektů z okresu Uherské Hradiště. To je o čtyřiapadesát více, než je celostátní průměr na jeden okres,“ vyčíslila Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP), který se o program stará.

Jedním z projektů v tomto regionu je například zateplení mateřské školy v Mistřicích, které vyšlo na 5,6 milionu korun. „Schválená dotace ve výši 4,3 milionu korun pokryla velkou část nákladů. Zateplil se obvodový plášť i střecha. Díky tomu dojde ke snížení spotřeby energie o šestapadesát procent,“ popsal projektový manažer SFŽP Karel Kovařík.

Na Zlínsko se dostalo v sedmdesáti projektech celkem za 757 milionů korun. Úspěšně o dotaci požádalo například Vysoké Pole s plánem na vybudování vzdělávacího centra pro environmentální výchovu.

Svou činnost zaměří na jednotlivé složky krajiny a vztah mezi stavem prostředí a hospodářskou činností člověka. „Významnou část aktivit budou tvořit kurzy a popularizace tradičních řemesel jako prostředku obživy zemědělců v dobách minulých a jako součást kulturního dědictví v současnosti,“ popsal starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Tyto služby budou poskytovány nejen široké veřejnosti, studentům základních a středních škol, ale i odborníkům. „Předpokládané náklady 26,9 milionu korun, přičemž dotace činí 23,2 milionu. Rozdíl mezi dotací a celkovými náklady zaplatí Vysoké Pole ze svého rozpočtu,“ uvedl projektový manažer SFŽP Jaroslav Chlad.

Největší finanční objem zamířil na Vsetínsko, kde uspělo 65 projektů. „V průměru na okres připadá 627 milionů korun. Schválený objem dotací ve vsetínském okresu ale dosáhnul téměř 887 milionů korun,“ upozornila Brandtová.

Město Karolinka tak například dostalo příspěvek na vybudování sběrného střediska odpadů za téměř 6,5 milionu korun. „Odpadové centrum bude sloužit ke sběru nebezpečného i jiného odpadu z komunální sféry. Současně se díky tomu předejde vzniku černých skládek, které se negativně podepisují na kvalitě života ve městě,“ uvedl manažer projektu František Cibulka ze SFŽP.

Nejméně peněz i schválených projektů poputuje na Kroměřížsko. „Tam se za dva roky existence programu schválilo devětatřicet projektů za celkem 360 milionů korun,“ poznamenala Brandtová.

Jedním z úspěšných žadatelů byla i soukromá společnost, která chce v Kroměříži vybudovat komplexní systém pro zpracování hliníkových odpadů za 14 milionů korun. „Předmětem projektu je pořízení třídicí a sušicí linky a sorpční technologie, které umožní efektivnější zpracování hliníkových odpadů,“ naznačil manažer Chlad.

Za první dva roky fungování OPŽP mají žadatelé ve Zlínském kraji zatím schválené projekty za téměř 2,8 miliardy, celorepublikový průměr je přitom 3,5 miliardy. V celé České republice bylo podpořeno více než tři tisíce projektů a celková výše podpory dosáhla 48,3 miliard korun.

Autor: Iva Chmelová

10.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Hemza.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Dohoda pro fanouška. Nadcházející termínový nedělní střet nejsledovanějších sportů v regionu, kdy ve stejný čas od 17 hodin byl naplánován jak extraligový hokejový duel Beranů s Libercem, tak prvoligový zápas fotbalových ševců s Mladou Boleslaví, má happyend.

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení