Ve Zlínském kraji se za dva roky fungování programu dostalo nejčastěji na oblast Slovácka. „Byly schváleny dotace pro čtyřiadevadesát projektů z okresu Uherské Hradiště. To je o čtyřiapadesát více, než je celostátní průměr na jeden okres,“ vyčíslila Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP), který se o program stará.

Jedním z projektů v tomto regionu je například zateplení mateřské školy v Mistřicích, které vyšlo na 5,6 milionu korun. „Schválená dotace ve výši 4,3 milionu korun pokryla velkou část nákladů. Zateplil se obvodový plášť i střecha. Díky tomu dojde ke snížení spotřeby energie o šestapadesát procent,“ popsal projektový manažer SFŽP Karel Kovařík.

Na Zlínsko se dostalo v sedmdesáti projektech celkem za 757 milionů korun. Úspěšně o dotaci požádalo například Vysoké Pole s plánem na vybudování vzdělávacího centra pro environmentální výchovu.

Svou činnost zaměří na jednotlivé složky krajiny a vztah mezi stavem prostředí a hospodářskou činností člověka. „Významnou část aktivit budou tvořit kurzy a popularizace tradičních řemesel jako prostředku obživy zemědělců v dobách minulých a jako součást kulturního dědictví v současnosti,“ popsal starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Tyto služby budou poskytovány nejen široké veřejnosti, studentům základních a středních škol, ale i odborníkům. „Předpokládané náklady 26,9 milionu korun, přičemž dotace činí 23,2 milionu. Rozdíl mezi dotací a celkovými náklady zaplatí Vysoké Pole ze svého rozpočtu,“ uvedl projektový manažer SFŽP Jaroslav Chlad.

Největší finanční objem zamířil na Vsetínsko, kde uspělo 65 projektů. „V průměru na okres připadá 627 milionů korun. Schválený objem dotací ve vsetínském okresu ale dosáhnul téměř 887 milionů korun,“ upozornila Brandtová.

Město Karolinka tak například dostalo příspěvek na vybudování sběrného střediska odpadů za téměř 6,5 milionu korun. „Odpadové centrum bude sloužit ke sběru nebezpečného i jiného odpadu z komunální sféry. Současně se díky tomu předejde vzniku černých skládek, které se negativně podepisují na kvalitě života ve městě,“ uvedl manažer projektu František Cibulka ze SFŽP.

Nejméně peněz i schválených projektů poputuje na Kroměřížsko. „Tam se za dva roky existence programu schválilo devětatřicet projektů za celkem 360 milionů korun,“ poznamenala Brandtová.

Jedním z úspěšných žadatelů byla i soukromá společnost, která chce v Kroměříži vybudovat komplexní systém pro zpracování hliníkových odpadů za 14 milionů korun. „Předmětem projektu je pořízení třídicí a sušicí linky a sorpční technologie, které umožní efektivnější zpracování hliníkových odpadů,“ naznačil manažer Chlad.

Za první dva roky fungování OPŽP mají žadatelé ve Zlínském kraji zatím schválené projekty za téměř 2,8 miliardy, celorepublikový průměr je přitom 3,5 miliardy. V celé České republice bylo podpořeno více než tři tisíce projektů a celková výše podpory dosáhla 48,3 miliard korun.