Plastové zábrany mají obojživelníky odradit od cesty přes místní silnici. „Blíží se doba, kdy začnou žáby u rybníka klást vajíčka, třebaže je ještě z velké části pokrytý ledem,“ přiblížil jednatel ochránců přírody Milan Orálek.

Silnice, kterou žáby při své cestě k rybníku překonávají, by se pro tvory mohla stát snadno osudnou. „Vzhledem k blízkosti pily a několika samot je poměrně frekventovaná,“ uvedl Orálek. S dalšími ekology proto nejprve ve směru tahu a později i na opačné straně instalovali pásy půl metru vysoké plastové fólie, kterou v pravidelných vzdálenostech zpevnili dřevěné kolíky.

Co deset metrů je navíc v zemi zapuštěna plechovka, vědro či kus kanalizační trubky, do nichž migrující žáby budou padat. „Ochránci přírody je pak budou několikrát za den vybírat a přenášet do rybníka. Aby se obojživelníci za deště neutopili, je navíc nutné každou nádobu navrtat, aby voda prosakovala do země,“ přidal se s vysvětlením mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Celková délka ochranných pásů bude činit zhruba půl kilometru. Společně s lapači zde zůstanou odhadem tři týdny. Meziříčtí ekologové už v minulých letech podobné zábrany umísťovali také podél silnice mezi Valašským Meziříčím a Jarcovou, později také v Hutisku-Solanci.

Záchrannou akci financuje Zlínský kraj. „Činíme tak každý rok. Letos jsme meziříčským ekologům přispěli částkou pětačtyřicet tisíc korun,“ konstatoval vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny krajského úřadu Jaroslav Hrabec.