Podle regionálního mluvčího společnosti RWE, která je dodavatelem zemního plynu pro většinu Zlínského kraje, bude snížení ceny této energie skutečně zanedbatelné.

„Změna bude téměř nulová. Pro rodinu, která používá plyn zejména k vytápění, se měsíční platba od ledna sníží zhruba o desetikoruny,“ uvedl Jiří Bezděk.

Důvodem takto nízkého poklesu ceny plynu na počátku příštího roku je skutečnost, že společnost RWE snížila cenu zemního plynu již v průběhu celého roku o 13,3 procenta. Výjimku tvoří okres Vsetín, kam plyn dodává Severomoravská plynárenská. V tomto regionu dojde ke snížení ceny plynu zhruba o 0,6 procenta.

Elektrická energie zlevní o 3,95 procenta. Společnost E.ON Energie může zákazníkům nabídnout takto zvýhodněnou cenu s ohledem na současnou příznivou nákupní cenu silové elektřiny.

„I když ke snížení průměrných tarifních cen elektřiny dochází až od 1. ledna 2010, kdy energetické společnosti nabízí nové ceníky svých produktů, zákazníci energetické společnosti E.ON Energie mohli profitovat z klesajících burzovních cen elektřiny již od září. Ti, kteří se pro nový tarif rozhodli včas, ušetří v rodinném rozpočtu řádově několik stokorun ročně,“ uvedl předseda představenstva akciové společnosti E.ON Energie Michal Šafář.

Lidé kvitují možnost ušetřit na plynu a elektřině s povděkem. „Nebudou to nějaké závratné částky, ale když se vše kolem zdražuje, přijde vhod každá ušetřená koruna,“ řekl třiapadesátiletý Václav Kvíčala z Otrokovic.

Více naproti tomu zaplatí občané za vodné a stočné. Zatímco v okresech Kroměříž, Vsetín a Uherské Hradiště se ceny za kubík vody pohybují okolo šedesáti korun, ve zlínském regionu musejí obyvatelé zaplatit za stejnou jednotku téměř sedmdesát dvě koruny. Na Zlínsku tedy průměrná rodina zaplatí měsíčně zhruba o devadesát dvě koruny více za vodné a stočné než v loňském roce.

„Moc se mi to nelíbí, ale co nadělám. Vodu potřebuju a třeba se naopak v příštím roce dočkáme jejího zlevnění,“ vyjádřila naději čtyřicetiletá Jana Bertholdová ze Zlína.

Paradoxně však změna ceny za vodu znamená snížení ceny stočného pro občany Otrokovic, kteří dosud platili za tuto službu výrazně vyšší částku, než je obvyklé. Důvodem byl podle představenstva společnosti Vodovody a kanalizace argument, že je druhé největší město regionu napojeno na soukromou čistírnu odpadních vod, jejíž provoz je drahý.

Od ledna 2010 dochází k zavedení jednotné ceny stočného pro Zlín i Otrokovice. Občané Zlína tedy za stočné připlatí, otrokovickým se naopak v tomto směru mírně uleví.