Nejvíce zdraží příští rok elektřina od E.ON ve většině kraje a voda v Otrokovicích

„Ceny pro domácnosti vzrostou o 11,1 procenta. Další informace o cenách a dopadech pro jednotlivé segmenty sdělíme příští týden,“ řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Tato společnost zásobuje elektřinou Kroměřížsko, Uherskohradišťsko a Zlínsko. Společnost ČEZ, která dodává energii na Vsetínsku, zdražuje méně. „Pro domácnosti koncové ceny průměrně vzrostou o osm procent,“ řekla mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.

Zvýšení se týká jedné ze dvou hlavních složek ceny elektřiny. Proto výsledné zdražení bude o něco nižší. Kolik lidé zaplatí navíc, záleží také na produktu, který má zákazník zvolený a na výši spotřeby. Připlatí si domácnosti i firmy. „U nejběžnější sazby D02d a roční spotřebou 2200 kilowatthodin by to v případě připojení k síti ČEZ Distribuce mělo být 575,58 korun. To představuje meziroční navýšení výdajů za elektřinu o 5,79 procenta,“ počítala Nováková.

U připojení k společnosti E.ON Distribuce by měl být rozdíl 893,77 korun, tedy meziroční navýšení výdajů za elektřinu o 9,29 procenta.

Ceny elektřiny se zvýší i firmám. Ty se snaží budoucí náklady snižovat už nyní. Proud od jiného dodavatele poteče příští rok i do Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice. „Ročně spotřebujeme elektřinu za osmnáct a půl milionu korun,“ spočítal ředitel dopravní společnosti Josef Kocháň letošní částku.
Vyšší bude i cena plynu, a to o několik procent. „Nedokážu ještě říci, o kolik se ceny zvednou. Ještě se stanovují,“ poznamenal mluvčí Jihomoravské plynárenské, a. s., Jiří Bezděk.

Výše cen by měla být známá v pondělí. Platba za průměrnou domácnost je teď 19 100 korun ročně, regulační úřad předpokládá zdražení zhruba o pět procent. Na vyšší platby má podle Bezděka vliv nárůst cen ropy, uhlí a ropných derivátů. Naopak ji tlačí dolů silná koruna.

Zdražení v roce 2008 chystají i vodárenské společnosti. Vodárny budou za krychlový metr odebrané a vyčištěné vody účtovat o devět až patnáct procent vyšší částky než letos.

V okresech Vsetín a Uherské Hradiště cena vzroste přibližně o devět procent. Na Uherskohradišťsku lidé zaplatí za metr krychlový 55,69 Kč, na Vsetínsku 52,97 Kč.

Přečtěte si také:

Ve Zlínském kraji podraží příští rok voda o devět až 15 procent