Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žije... Entomolog

Zlín - Motýli jej okouzlili už v dětství. První kusy do nyní více než čtyřicetitisícové sbírky byli pestrobarevní denní krasavci, nyní se specializuje spíše na ty noční. „Provází mě celým mým životem,“ konstatoval s úsměvem entomolog Vladimír Bělín z Trnavy u Slušovic.

7.1.2008
SDÍLEJ:

Entomolog Vladimír Bělín z TrnavyFoto: DENÍK

Začalo to knihou Josefa Mouchy

O přírodu se sice současný učitel přírodopisu a chemie na slušovické základní škole začal zajímat už v raném dětství, k motýlům jej ale opravdu přivedla až darovaná kniha.

„Bylo mi asi osm let, když mi ji věnovala známá, která bydlela za druhé světové války u mých prarodičů. V roce 1963 mi dala atlas motýlů od Josefa Mouchy,“ vzpomínal Bělín. V knize, která rozhodla i o jeho specializaci v rámci entomologie, byli vyobrazení nejběžnější denní motýli. „Dovezla mi ji, protože viděla můj zájem chytat všechno,“ usmál se při vzpomínce na ni.

Do studia entomologie se nakonec tak zabral, že si začal vyrábět první lapací zařízení a sítě a sbírat motýly i jiný hmyz. Od třinácti let se zapojoval i do biologických olympiád. V těch se mu dařilo natolik, že si jej všimli i odborníci. „Dostal jsem nabídku jet na přírodovědnou expedici na jižní Moravu za doprovodu pracovníků zlínského muzea,“ řekl Bělín. Spolu s dalšími zájemci jeho věku se učili dále poznávat přírodu a metody sběru živočichů i rostlin.

Štípskou sbírku snědli rušníci

„Tehdy jsem měl ve sbírce teprve několik stovek exemplářů. Co jsem tehdy nachytal, zůstalo jako základní sbírka ve štípské škole,“ poznamenal. Když měl možnost podívat se na ni po pětadvaceti letech, viděl často v krabicích jen špendlíky. „Co nebylo ošetřené, snědli rušníci a jiní škůdci muzejních sbírek,“ dodal s úsměvem Bělín.

První motýly do své současné sbírky chytil v dubnu roku 1968. „Jedná se o dost velké noční motýly strakáče březové. Samici jsem chytil doma na meruňce a samce na druhý den s bratrem v lese,“ vybavuje si.

Na rozdíl od bratra mu nadšení pro motýly vydrželo. „Bez intenzivní práce by to nešlo. Není to jen o lovení hmyzu. Chce to prostředky na cestování a na literaturu, na které jsem si tehdy vydělával na brigádách na střední i vysoké škole,“ upozornil entomolog. Když si například objednal v 70. letech dvě knihy v hodnotě více než dva tisíce korun, jeho maminku prý málem ranila mrtvice. Jejich cena se totiž téměř rovnala měsíčnímu platu.
„Mám je dodnes, i když už nejsou tak aktuální,“ dodal Bělín. Sám se také zařadil mezi autory entomologické literatury, když napsal tři knihy o denních i nočních motýlech.

Ochranáře zajímá výskyt a četnost

Dlouhá léta strávil chytáním motýlů na Moravě a Slovensku. „Ty výrazné jsem zařadil do sbírky už v mládí. Už je tedy nepotřebuji chytat znovu. Dnes si je chci spíše vyfotit nebo natočit videokamerou,“ konstatuje Bělín. Více se teď zaměřuje na noční druhy. „Chytám je na nejrůznější světelná zařízení nebo například na vnadidlo z medu, černého piva a jablek,“ popsal blíže jednu z lahůdek pro můry.

Výjimku ovšem dělá při inventarizačních průzkumech například pro odbor životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje anebo při síťovém mapování výskytu motýlů pro Správu Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Tyto motýly totiž musí sebrat jako dokladový materiál a v zimních měsících je nad mikroskopem určit. Někdy se přitom liší v tak malých znacích, jako jsou často milimetrové pohlavní orgány.

„V Karpatech se po tři roky zkoumali právě denní motýli, a to druhy i početnost. Poslední čtyři roky inventarizuji maloplošná chráněná území ve Zlínském kraji. Je to nesmírně zajímavá práce,“ podotkl Bělín.

Vloni bádal například v mokřadu u Kvasic, kde nalezl například i šesticentimetrové brouky vodomily černé, kteří patří mezi největší vodní brouky světa. „V takovém mokřadu si člověk nejvíc užije komárů,“ dodal pobaveně.

Sršňů jsem se opravdu bál

Komáři jsou ale podle Bělína ještě poměrně neškodnými nepřáteli. Daleko horší bylo, když mu jednou v noci přilétali na světelný lapač sršni, kteří měli zřejmě někde blízko hnízdo.

„Stalo se mi to kdysi u Hodonína. Napřed jsem si jich nevšímal, ale pak už jsem nevěděl, jestli mi třeba nějaký nesedí na zádech. Musel jsem je stříkat sprejem a zašlapávat. Bylo jich za večer šedesát,“ dopočítal entomolog.

Někdy prý také hmyz nalétává při nočním odchytu v takovém množství, že je lepší mít vatu v uších. Když se totiž dostane třeba můra do zvukovodu, je opravdu svízelné ji odtud vytáhnout. „Postihlo to jednoho mého známého. Museli mu ji vytahovat na pohotovosti,“ řekl entomolog.

Chtěl bych znovu k Bajkalu

Díky svému koníčku už procestoval pořádný kus světa. S kolegy, kteří se zabývají lepidoptery, tedy motýly, procestoval na výpravách například Řecko, Makedonii, Itálii, Maďarsko, Norsko nebo Švédsko. Na vysoké škole měl možnost podívat se k jezeru Bajkal, na které nedá dopustit. „Tam bych chtěl jet ještě znovu. V jezeře jsem se i koupal, ale vydržel jsem tam asi dvě minuty. Pak jsem začal modrat a musel jsem ven,“ podotkl entomolog.

Své zkušenosti předává při učení přírodopisu i dětem, pro které připravuje i různé prezentace na počítači. „Spolupracoval jsem také s kolegy na projektu nazvaném Krajina za školou, kdy měly děti podle starých fotografií najít místa, odkud byly snímané, a porovnat je se současností,“ přiblížil své další koníčky učitel.

Jel jsem pro jednu můru

O tom, že získání některých exemplářů do sbírky bylo složité, dosvědčuje následující příběh. „Oslavoval jsem křest své mladší dcery. Druhý den pro mě přijel kamarád, že pojedeme do Slovenského krasu. Jeli jsme celý den a ani v noci si neodpočali,“ popisoval Bělín. A protože byl mrazík, nejen že očekávané můry druhu Asteroscopus syriacus nepřiletěly, ale kamarádi museli najít nocleh v místním hotelu.

„Byla sobota a v hotelu byla rušná svatba. Druhý den jsme se jeli podívat k jeskyni Domica, kde nás chytili maďarští celníci. Mysleli, že chceme emigrovat,“ vzpomínal. Večer sice bylo teplo, ale velký vítr. Asi po dvou hodinách, kdy se ve větru kývalo světlo, spadlo něco do trávy v jeho blízkosti. „Byla to ta kýžená můra. Jsem jeden z mála lidí, který ji chytil,“ popsal Bělín pocit, pro který prý stojí za to být entomologem. „Sbalili jsme se tedy a celou noc jeli domů,“ dopovídal ještě příběh.

7.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Srážku dvou osobních aut řešili ve středu 18. října po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.
5

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Ilustrační foto.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

V Baťově institutu ve Zlíně je až do začátku ledna k vidění unikátní výstava stavebnic.Svět kostiček výstava, která nabízí průřez rozsáhlou soukromou sbírkou sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce. Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. ledna 2018.

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Když Fastav nalosovali do základní skupiny Evropské ligy ke Kodani, fotbalisté dánského mistra vůbec netušili, s kým mají tu čest. Český stoper Michael Lüftner společně se slovenským záložníkem Jánem Gregušem a jeho krajanem Denisem Vavrem museli svým spoluhráčům vysvětlovat, kde Zlín leží a jakou ligu vůbec hraje.

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

O tom, že se bude ve Vlachovicích budovat přehrada, věděli už naši praprarodiče. Dočká se jí v dospělosti generace našich dětí. „Klidně s tímto projektem zestárneme. Dílo takového rozsahu a výjimečné důležitosti za to stojí,“ říká starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení