Hlasy se ovšem začnou sčítat až v neděli ve 22 hodin, kdy bude odhlasováno ve všech zemích Evropské unie. Volební místnosti se tak musejí zabezpečit proti vloupání na mnohem delší dobu než třeba u obecních či krajských voleb.

Ve Zlíně volební komisaři svezou urny v sobotu na radnici, kde budou až do sčítání pod dohledem strážníků. V menších obcích spoléhají na možná méně efektní, ale podle místních také účinné metody. Patří mezi ně bytelný zámek či služba bezpečnostní agentury.

„Hlídkovat asi nebudeme. Všechno pozamykáme a přepáskujeme tak jako při jiných volbách,“ konstatoval starosta Tichova na Valašskokloboucku Josef Slovák.

Lidé z volební komise byli prý překvapení, když zjistili, že se místnost uzavře v sobotu odpoledne a počítat hlasy mají přijít až v neděli od desíti večer. „Znepříjemní to víkend. Ale snad jim bude malou náplastí to, že získají vyšší odměnu za svoji službu,“ uvedl Slovák. Za tři dny tak dostanou od 1300 do 1600 korun, zatímco v podzimních krajských volbách to bylo 800 až 1000 korun.

To volební urny v Kelníkách na Zlínsku zabezpečí elektronicky. „Bude to pod dozorem bezpečnostní služby,“ uvedl starosta Kelníků Zdeněk Džoganik. Jeho jistotu, že budou lístky dobře ohlídané, prý nemá co zlomit. „Monitorování bezpečnostní službou je totiž můj dar obci,“ pousmál se Džoganik.

Na alarm spoléhají i jinde, například ve Fryštáku. Volební místnost je ve škole, které je elektronicky zabezpečená. Také v okrsku v místní části Vítová bude místo zakódované. „Naopak do části Žabárna, kam jsme vždy na volby přistavovali mobilní buňku, ji tentokrát z bezpečnostních důvodů dávat nebudeme. Lidé budou muset jet volit do školy,“ upozornil mluvčí fryštácké radnice Pavel Nášel.

Volný víkend nebude mít kvůli volbám více pořádkových policistů než obvykle. Ti, co budou ve službě, jsou připravení často zajíždět do oblastí, kde jsou volební místnosti. „Posílíme stavy. Hlídky sice nebudou u volebních místností stát, ale budou se tam často pohybovat a dávat pozor na případné nevhodné chování,“ ujistila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Případ, že by byla někdy ukradena volební urna, nepamatují na ministerstvu vnitra minimálně za posledních patnáct let, pokud se prý vůbec někdy taková věc v Česku přihodila. „Kdyby se to stalo v době hlasování, bylo by v daném okrsku přerušeno do okamžiku, než by se schránka našla. Institut evropských voleb nezná opakování hlasování, a tak by se počítaly jen lístky z dodané náhradní urny,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Schránku ukradenou po skončení hlasování by prý zřejmě museli z hlediska počítání hlasů zcela oželet. „Řešili bychom to s orgány Evropské unie,“ odtušil mluvčí.

Kolik lidí vlastně přijde k volbám, bude jisté až v sobotu odpoledne. V minulých volbách do europarlamentu v roce 2004 to bylo jen 28,32 procenta. Politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého odhaduje, že díky mobilizaci voličů stranami ve svých předvolebních kampaních přijde k urnám 35 až 40 procent lidí.

Současný europoslanec Tomáš Zatloukal míní, že systém fungování unie je pro běžný pohled občana natolik komplikovaný, že jej příliš nemotivuje volit.

„Nebude to zřejmě žádná sláva. Pokud přijde alespoň tolik lidí, co minule, bude to úspěch. Tento trend je ale podobný v celé Evropě kromě států jako Lucembursko, kde je účast ve volbách povinná,“ poukázal Zatloukal.

Podle něj být poslancem znamená nejen prestiž, ale také možnost seznámení se a jednání se současnými i bývalými hlavami států. Mohou mít také vliv na dění v Evropě. „Je to ale individuální. Kdo zná systém fungování parlamentu, je schopen ovlivnit řadu zajímavých věcí,“ podotkl Zatloukal, který sice znovu nekandiduje, volit ale půjde.

Ten, kdo věděl, že nebude moci volit v místě svého bydliště, si mohl do předminulého čtvrtka požádat o voličský průkaz. „Tuto možnost využilo pětačtyřicet zlínských voličů. Bohužel i přes naše opakovaná upozornění prostřednictvím médií, webových stránek i vývěsek, přišli někteří občané žádat až těsně před konáním voleb, tedy po zákonem stanoveném termínu. Těmto vyjít vstříc nemůžeme, protože nám to zákon neumožňuje, “ posteskla si mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Dodala ovšem, že ti ze zlínských obyvatel, kteří při volbách zjistí, že nemají platný doklad totožnosti, mohou si až dokonce konání voleb nechat přijít udělat nový. „Průkaz nemá strojově čitelné údaje, proto má platnost omezenou pouze na jeden rok. Požádat musí ve Zlíně­Prštném na ulici L. Váchy, a musí mít s sebou dvě fotografie a neplatný občanský průkaz nebo rodný list,“ dodala Masaříková. Stejně tak je tato služba pro tamní voliče dostupná například ve Valašských Kloboukách.

Českou republiku má zastupovat dvaadvacet poslanců, přičemž kandidátní listiny dodalo třiatřicet uskupení. Celkem bude v evropském parlamentu 736 poslanců ze sedmadvaceti zemí Evropské unie.