Voliči měli k dispozici celkem 30 kandidátních listin. Ze Zlínského kraje usiluje o euromandát 24 kandidátů.

Zlínský kraj momentálně zastupují v Bruselu čtyři poslanci - Ondřej Kovařík (ANO) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), a také ještě Martina Dlabajová (ANO) a Stanislav Polčák (STAN).

Posledně jmenovaní se však rozhodli už nekandidovat, a tak svou pozici v našem kraji obhajují jen Ondřej Kovařík a Michaela Šojdrová.

O mandát europoslance za ČR letos usiluje celkem 675 kandidátů.

Před pěti lety byl zájem větší. Ve Zlínském kraji před pěti lety v eurovolbách zvítězilo hnutí ANO se ziskem 21,3 procent hlasů. KDU-ČSL obdrželo 15,1 procent, se ziskem 11,56 procenta pak skončili Piráti a těsně za nimi ODS utržila 11,35 procent, SPD 10,64 procent a koalice STAN a TOP09 měla tehdy v eurovolbách 7,99 procenta hlasů.

Volby do Evropského parlamentu v Kutné Hoře.
Eurovolby 2024: První den odvolil prezident Pavel i lídři sněmovních stran

Účast tehdy byla ve Zlínském kraji 28,34 procent – celostátně 28,7 procent voličů. Ve čtvrtek už hlasovali lidé v Nizozemí. V pátek se volilo v Irsku a Česku, které má jako kromě Itálie jediné dvoudenní volby.

Italové volí od soboty do neděle a jejich volební místnosti zavřou jako poslední - v neděli ve 23 hodin.

V sobotu volí lidé například na Slovensku. Ve dvaceti evropských zemích, například Francii či Německu, pak voliči budou rozhodovat v neděli (více v tabulce).

Jak lidé v EU volí

• čtvrtek 6. 6.: Nizozemsko
• pátek   7. 6.: Irsko
• pátek   7. 6. - sobota 8. 6.: Česko
• sobota  8. 6.: Lotyšsko, Malta, Slovensko
• sobota  8. 6. - neděle 9. 6.: Itálie
• neděle  9. 6.: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Kypr, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko 

Zdroj: EU