Do takového časného rána se přesně před pěti lety probudil Zlín. Jednalo se o největší požár na Zlínsku za posledních několik let. Už po půlnoci zachvátil skladové prostory společnosti HP TRONIC a způsobil škodu za více než 210 milionů korun. Na místě zasahovalo několik desítek jednotek hasičů ze Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a společně s policisty tvořili tým čítající asi 160 lidí.

„V novodobé historii samotného Zlína to byl třetí největší požár v rámci Svitu. Ke dvěma rozsáhlým už došlo v minulosti, kdy rozsáhle hořely průmyslové budovy. Já osobně jsem se nebál. Už předtím jsem zažil celou řadu zásadních požárů, například v Chropyni, když tam hořela výrobna plastů, či požár skládky pneumatik v Uherském Brodě,“ vzpomíná pro Deník s odstupem pěti let tehdejší mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Ilustrační foto.
"Osmatřicítka" opět zastavuje u nádraží Zlín-střed

Požár 103. budovy byl podle něj hodně náročný. A to nejen pro zasahující jednotky. Nemohly se totiž dostat dovnitř budovy. „Poměrně dlouho jsme museli hasit jen z vnější strany za využití výškové techniky. Byla také nařízena evakuace, pryč musely z okolních budov odejít děti některých školek a škol,“ připomíná Libor Netopil.

Jednotky hasičů se při hašení poctivě střídaly celé dopoledne, krátce po poledni přestal na chvíli z jedné strany budovy stoupat dým. Odhalila se tak černočerná stěna s okny beze skla. A za nimi bylo jasně vidět pračky, ledničky a další spotřebiče, které ve skladu elektroniky měla uloženy firma HP Tronic. Netrvalo to ale dlouho, jelikož na jedné z krabic se objevily plameny a hašení doprovázené dýmem opět začalo.

Dirigent Leoš Svárovský
Novosvětskou budu vždy dirigovat do roztrhání těla

„Pro mě to bylo hodně náročné. První informace o požáru se ke mně dostala v brzkých ranních hodinách. Byl jsem na místě pořád, prakticky po celý den. I ten následující, kdy jsme museli neustále poskytovat veškeré informace. Kromě velké škody naštěstí nedošlo ke ztrátám na životě ani vážným zraněním. Tím ale nesnižuji náročnost zásahu, vždyť hrozilo zřícení části konstrukcí. Ale opravdu jsem se ničeho nebál,“ dodává Libor Netopil.

Tehdejší náměstek primátora a člen krizového štábu Ondřej Běták vzpomíná, že k němu prvotní informace o ohni dorazila v noci. Jak jeli hasiči na místo a stoupalo průběžně nebezpečí na nejvyšší stupeň, krizový štáb se hned sešel a jednal o situaci.

Zahájení přípravy fotbalistů FC FASTAV Zlín.
Ševci znají zkratku do Evropy. Chtějí vyhrát chrtí závody

„Poměrně brzy jsem musel jet na zasedání krizového štábu. Obavy ani zděšení jsem nezažíval. Nebyla to první masivní událost, tím ale neříkám, že byla běžná. Řešili jsme ji s chladnou hlavou. Na mě nejvíce zapůsobilo masivní nasazení techniky, když jsem dorazil na místo,“ říká Ondřej Běták.

To zlínského primátora Miroslava Adámka požár ve Svitu zastihl v době, kdy trpěl virózou. Musel ležet, ale byl prý neustále na telefonu. „Tenkrát jsme se dočkali pochvaly. Přijel i ředitel hasičského záchranného sboru z Prahy a ocenil spolupráci všech tří záchranných složek integrovaného systému. A kromě krajských hasičů i ty dobrovolné. Ocenil perfektní spolupráci. Prohlásil i, že byla škoda, že zásah nenatočili na video. Mohl z toho být ukázkový výukový film,“ připomíná Miroslav Adámek.