Pokusili jsme se oslovit komisaře s dotazem prostého občana. Z 27 komisařů nemají čtyři na stránkách uvedený kontaktní formulář ani kontaktní e- mail. Patří mezi ně také předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

téma Deníku

V zákonné lhůtě 15 pracovních dnů nám odpověděly pouze tři komisariáty: dva česky a jeden anglicky. Osm komisařů e- mail smazalo bez přečtení a ani od dalších jsme se odpovědi nedočkali.

"EU neustále zveřejňuje různé bombastické programy, které jsou většinou megalomanskými představami úředníků. Jejich důsledkem je stále se prohlubující zaostávání Evropy," komentuje postup unie odborník na elektronizaci státní správy Vladimír Smejkal.
Podobného názoru je také Edvard Kožušník z neziskové organizace E- stat: "Čím je výkon veřejné správy vzdálenější, tím více se snižuje veřejná kontrola a vzniká prostor pro liknavost úředníků."

Otázky, které jsme komisařům kladli, se týkaly každodenního života. Zajímalo
nás třeba, jestli existuje univerzální rybářský lístek pro Evropu nebo zda neporušujeme předpisy, když si pro jídlo do jídelny nechodíme s předepsanou termoskou. Bez odpovědi zůstal i dotaz, kam hlásit podezření ze špatného hospodaření s unijními dotacemi. V Bruselu to asi nikoho nezajímalo.