Právě výstavba dálnice D49 (dříve R49), jejíž stavba začala před deseti lety a kterou neustále blokují aktivity ochránců přírody, byla jedním z hlavních témat pondělního jednání vlády se zastupiteli Zlínského kraje.

Například desetiletou anabázi D49 označil premiér za neuvěřitelnou a absurdní.

„Je absurdní, že je tady petice, kterou podepsalo už 15 tisíc lidí a osud dostavby této dálnice je v rukou krajského soudu v Brně,“ komentoval současný stav kolem D49 Andrej Babiš aktivity ekologů, kteří prostřednictvím neustálých soudních tahanic dostavbě důležitého dálničního spojení brání. Podle nich v lokalitách, kde má dálnice vést, žijí chránění živočichové.

Podle Jiřího Čunka má být k výstavbě dálnice již vše připraveno, dokonce je vše vysoutěženo.

„Takže když soud odblokuje předběžné opatření, tak se začne dělat,“ ubezpečil hejtman Čunek, který současně naznačil, že s druhou stavbou – D55, by se nemělo otálet.

„My jsme se v debatě zmínili a pan premiér to vzal v potaz, s ministrem a se spolupracovníky, aby se D55 dělala segmentově. To znamená tam, kde jsou vykoupeny pozemky, kde nejsou křečci a kde nejsou problémy a lze to stavebně udělat, tak se začne stavět a pak se budou propojovat ty ostatní úseky, protože většinou se tak nějak logicky dělá, že ta stavba na sebe navazuje a cesta pokračuje,“ přiblížil Jiří Čunek.

Hejtman neskrýval optimismus

Hejtman neskrýval při návštěvě svůj optimismus, kterým jej při jednání o dostavbě dálnic ve Zlínském kraji nakazil Andrej Babiš.

„Pan Babiš říkal, tak to udělejte, ale on je takový rychlý, ale pan ředitel ŘSD slíbil, že to bude neprodleně realizovat. Takže to je pro nás také velký posun,“ usmál se hejtman.

A kdy se začne podle politiků s konečnou platností řešit situace s D49 ? Záleží na soudu.

„Kdy se začne, záleží na Krajském soudu v Brně, protože bylo vydáno tímto soudem předběžné opatření, které nedovoluje jednat dál ve správním řízení získat stavební povolení. V momentě, kdy to předběžné opatření se dostane na stůl soudu a soud rozhodne buď - anebo, my věříme, že rozhodne v prospěch krajského úřadu, resp. MŽP, tak v tom momentě může vláda, resp. Ministerstvo dopravy vyřešit stavební povolení, které je otázkou týdnů,“ popsal možný vývoj krajský radní pro dopravu Pavel Botek.

Na rozhodnutí krajského soudu čeká netrpělivě i ŘSD.

„Od dubna loňského roku trvá předběžné opatření, tedy deset měsíců čekáme, až krajský soud rozhodne, abychom se mohli někam posunout," řekl šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

„Snažíme se situaci řešit, ale nemáme vliv na krajský soud,“ poznamenal premiér s tím, že dostavba obou dálničních tahů Zlínským krajem má ale obrovskou prioritu.