Příprava bezpečného průběhu návštěvy prezidenta v daném místě začíná, podle bývalého náčelníka vojenské zpravodajské služby ČR Andora Šándora, již několik dní před samotným příjezdem hlavy státu.

Bezpečnostní služba musí dopředu důkladně zanalyzovat všechna místa, kde se bude prezident pohybovat.

„Důležité je vzít v úvahu, do jaké míry je místo či oblast sociálně a společensky komplikovaná. Podle toho by měli ochránci toto místo zhodnotit," sdělil Šándor. Je podle něj nutné předem zkontrolovat a vytipovat například únikové cesty, či dostupnost nemocnice.

„To by měla ochranka před návštěvou každého státníka dopředu provést," prozradil Šándor. Podle slov odborníka na bezpečnost je počet strážců bezpečí hlavy státu věc, která je utajena, ale odpovídá programu prezidenta.

„Záleží také, v jakých prostorách se bude prezident pohybovat. Zda to bude venku či uvnitř. Pravidla ochrany hlavy státu jsou přesně stanovena a nedají se měnit," vysvětlil odborník.

„Pokud hlídaná osoba bude považovat svou ochranu za obtěžující, reálně nemůže být ochrana dobrá," dodal. Nezbytné, aby ochrana fungovala, je také stoprocentní spolupráce chráněné osoby.

„S novým prezidentem si myslím že se situace změnila k lepšímu. Nikdy se však nedá vyloučit, že chráněná osoba udělá něco, co nebylo v programu. Tady se ukáže profesionalita ochranky, že na tuto situaci dokáže reagovat," doplnil bezpečnostní poradce.

Co se týká osoby Miloše Zemana jako prezidenta, tak podle slov Šándora chtěl být prezident chráněn soukromou ochrankou, kterou využíval při prezidentské kampani.

„Státníka v tak vysoké funkci však může chránit jen státní organizace. Státní ochranku proto nakonec přijal. Vyčítat mu lze jen to, že sedí na předním sedadle, stejně jako bývalý prezident Václav Havel. Není to nejšťastnější volba kvůli jeho bezpečnosti. I když jeho vozidlo je na sto procent neprůstřelné," řekl Šándor.

Vysvětlil také, že ochranka by měla být připravena i na mimořádnosti při styku s občany. V té souvislosti připomněl jeden takový případ z návštěvy Baracka Obamy v Praze.

„I nejstřeženější muž světa byl nečekaně olíbán v Praze hochem. Nedá se všechno dostat do předpisů a regulí. Jde o to, že ochranka nemohou být jen dobře reagující nabušené gorily, ale měla by používat mozek. Ochranná služba není jen o úkonech, ale o schopnosti reagovat na různé situace," zdůraznil odborník na bezpečnost.

Podle něj je tak pro ochranku nejtěžší vždy, když chráněná osoba jde do volného prostoru a třeba změní neplánovaně program. To je v případě, že jej pak obklopí víc lidí než bylo v plánu.

„Nebo když státník zastaví kolonu a vystoupí neplánovaně z vozu, aby se mohl pozdravit s okolo stojícími lidmi," upřesnil Šándor.

A který prezident se nejhůře chrání? „Je to ten, který nejméně spolupracuje s ochrankou. Obecně lze říct každý prezident, který se nechce podřídit zásadám bezpečnosti," uzavřel Andor Šándor.

Bezpečnost Miloše Zemana ve Zlínském kraji ovšem nespočívá jen na bedrech jeho ochranky. Pohotovost má i státní policie.

Podle slov krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové se policisté na přítomnost hlavy státu připravili.

„Velmi úzce spolupracujeme s ochrannou službou prezidenta. V pohotovosti budou jak policisté uniformovaní, tedy z obvodních oddělení, pohotovostního a eskortního oddělení, tak i ze služby kriminální policie a vyšetřování. Budeme všude, kde je potřeba, v počtu, jaký považujeme za adekvátní. Ale z taktických důvodů nemohu nic upřesnit," vysvětlila Macalíková.

V pohotovosti budou i strážníci

Zvýšenou pohotovost, zejména pak při veřejných setkáních Miloše Zemana s občany, budou mít i zlínští strážníci.

„Městská policie Zlín chystá v souvislosti s návštěvou hlavy státu bezpečnostní opatření, týkající se dohledu nad veřejným pořádkem v místech, kde se bude pan prezident pohybovat. Jedná se zejména o příjezd a poté setkání s občany na náměstí Míru. Opatření je pokryto v rámci běžného výkonu služby," prozradila tisková mluvčí městské policie ve Zlíně Šárka Škubalová.