V Holešově připravilo demonstraci hnutí Národní korporativismus. Shromáždění podpořily asi dvě desítky pravicových radikálů, mezi nimi a přítomnými anarchisty došlo ale jen na slovní potyčky, které tlumil antikonfliktní tým. Svolavatel akce Kamil Čech původně plánoval účast až tří stovek lidí. Po středečním odvolání a následném čtvrtečním potvrzení akce na holešovské radnici odhad snížil na padesát lidí.

To, že jich na demonstraci nedorazila ani polovina, připisuje negativní kampani, kterou vyvolala antifašistická organizace. „Antifa se postarala o protiakci. Vrátíme jim to,“ řekl předseda holešovské pobočky pravicového hnutí. Průvod městem i demonstraci hlídali policisté z okresního ředitelství v Kroměříži, pořádkových jednotek z Brna i čtyři policisté na koních. Ve městě bylo k dispozici sto dvacet lidí. Na místě jich zasahovaly jen desítky.

„Použité síly vycházely z počtu oznámených účastníků a z původních informací,“ řekl zástupce ředitele brněnských krajských policistů Martin Kotlán.
Jednoho z účastníků policie předvedla na služebnu. „Devatenáctiletý mladík z Uherského Hradiště měl u sebe nůž a teleskopický obušek. Je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu,“ informovala kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Holešovská radnice, která podle zákona nemohla oznámené demonstraci zabránit, připravila opatření, která měla eliminovat konflikty a škody. „V pohotovosti byla městská policie, Technické služby uklidily trasu, například odstranily odpadkové koše. Myslím, že ze strany Národního korporativismu akce nebyla brána tak vážně,“ popsal místostarosta Rudolf Seifert.

Shromáždění přihlíželo několik desítek občanů. „Už jsem se byl podívat na náměstí a teď na nádraží. Skoro nikdo sem nepřijel, akorát policii to bude stát ohromné peníze,“ komentoval jeden ze starších diváků. Kamil Čech už minulý týden Deník informoval, že hnutí Národní korporativismus poštou odešle oznámení o další demonstraci, a to na radnici v Otrokovicích.

„Shromáždění je naplánováno na 28. září, na Den české státnosti. Akce bude zaměřena proti komunismu a drogám,“ prohlásil s tím, že nevylučuje demonstraci ani v Bystřici pod Hostýnem či Hulíně. Jeden z policistů, který demonstraci mapoval od počátku, ale situaci tak dramaticky nevidí.

„Zopakování letošní lednové akce v Otrokovicích nevylučuji. Tehdy vlastně nebyla poražená levice ani pravice, která demonstraci svolala. Navíc tato demonstrace v Holešově ještě musela posílit antifašisty, takže se dá očekávat nějaké vyrovnávání sil. Shromáždění v dalších dvou městech ale považuji za přehnané. Jsou na to příliš malá,“ míní kriminalista, který si přeje zůstat v anonymitě.